Zpět na seznam všech bylin

Brusnice brusinka

Brusnice brusinka roste od 01.08 do 30.09

V textu najdete: Popis byliny, Vnitřní použití, Vnější použití, Sběr a skladování

Popis Brusnice brusinky

Brusnice brusinka je zařazena do čeledi Vřesovité (Ericaceae).

Brusnice brusinka je nizoučký polokeřík. Ve spodní části je tento polokeřík zdřevnatělý, horní část je bylinná a celoročně zelená. Brusinka dorůstá výšky 10 – 30 cm. Krátce řapíkaté listy, vejčitého tvaru, jsou střídavé, kožovité, se slabě podvinutým okrajem. Na rubu jsou listy světlejší a hnědě tečkované. Toto hnědé tečkování slouží jako odlišující znak od podobné medvědice lékařské. Květy jsou uspořádány v koncových, ohnutých, hroznovitých květenství. Koruna květů je zvonkovitá, bílá nebo bledě růžová. Brusinka kvete v červnu a červenci. Plodem je lesklá, kulatá, v době zralosti červená bobule.

Listy brusinky obsahují téměř stejné účinné látky jako listy medvědice lékařské. Také jejich účinky jsou téměř identické. Obě byliny mají zejména antiseptické a močopudné účinky. Brusinové listy obsahují přibližně 5 – 7 % Arbutrinu a Methylarbutrinu, což odpovídá asi polovině množství obsahu těchto látek v listech medvědice. Listy brusinky však obsahují menší množství třísloviny než medvědice, proto nemají nepříjemné účinky způsobující zácpu. Dalšími obsahovými látkami v listech jsou například flavonoidy či triterpeny. Brusinkové plody obsahují malé množství Arbutrinu, dále vitamín C, cukry a organické kyseliny.

Použití

Brusinkové listy a plody se používají pouze vnitřně, a to ve formě nálevu ze sušených listů, nebo tablet či kapslí s obsahem látek izolovaných z plodů či listů. Listy jsou součástí léčivých čajových směsí, například urologické čajové směsi. Plody se konzumují i jen tak jako ovoce. Užívání brusinky nevyvolává žádné nežádoucí účinky, ale i přesto by neměla být podávána dlouhodobě. Neměla by být užívána déle než 2 měsíce v kuse, a ne více než 4 měsíce v roce. Nesmí se užívat při těžkých poruchách jater, v období těhotenství a kojení. Také její užívání není vhodné u dětí do 12 let.

Vnější použití Brusnice brusinky

Tato bylina nemá vnější využití.

Vnitřní použití Brusnice brusinky

Brusinka svými účinky nahrazuje vzácnou bylinu medvědici lékařskou. Brusinka má účinky močopudné a desinfekční. Používá se zejména v léčbě poruch močových cest, které čistí, vyplavuje z nich bakterie a škodlivé látky. Využívá se například při zánětech močového měchýře a při zánětech močových cest. Vzhledem k obsahu tříslovin působí i mírně protiprůjmově. Jako podpůrný prostředek je možné brusinku využít při léčbě diabetu, jelikož přispívá ke snížení hladiny cukru v krvi.

Příprava nálevu z brusinkových listů: 1 – 3 polévkové lžíce sušených brusinkových listů se zalijí 500 ml vařící vody. Nechá se 15 minut vylouhovat v uzavřené nádobě a poté se scedí. Pije se vlažný během dne.

Ojediněle se v lidovém léčitelství používá i brusinkový květ. Sbírá se během června a července a opatrně suší se za normální teploty. Lidově se využívá při revmatických onemocněních ve formě nálevu.

Sběr a skladování Brusnice brusinky

Brusinku najdeme ve světlých lesích, na vřesovištích, rašeliništích a pastvinách. Také ji lze nalézt na horských loukách, skalách či kosodřevinách.

Plody brusinky (Vitis – idaeae fructus) se sbírají v době plné zralosti, když jsou sytě červené, což je během srpna a září. Z větviček bez plodů se sbírají opatrným otrháváním listy (Vitis – idaeae folium). Sdrhování listů není vhodné, jelikož se rostlinka snadno vytrhne z půdy a tím se ničí. Listy se sbírají v průběhu stejného období jako plody.

Listy i plody se suší rychle ve stínu, na slunci či za umělého tepla za teploty do 40°C. Je velmi důležité listy i plody usušit důkladně, aby nedošlo k zplesnivění, ke kterému jsou náchylnější především plody, protože obsahují více vody. Usušené části byliny se balí do papírových obalů. Skladují se na suchých místech, chráněné před světlem a vlhkostí.

Zkušenosti uživatelů s bylinou Brusnice brusinka

Máte zkušenost s bylinou Brusnice brusinka?

Srovnání menstruačního cyklu Drmkem - Admin Vitalion.cz (20.04.11)

Po Drmku obecném (agnus castus) se mi opravdu srovnal menstruační cyklus a za tři měsíce jsem otěhotněla. Nevím, jestli je to zázrak nebo moje obrovská víra v léčitelku, která mi tuto bylinu poradila. Ona ji zná od své prababičky z Anglie.

Marylin

Přidejte fotku byliny Brusnice brusinka

Diskuze o bylinách