Zpět na seznam všech bylin

Heřmánek pravý

Heřmánek pravý roste od 01.06 do 30.09

V textu najdete: Popis byliny, Vnitřní použití, Vnější použití, Sběr a skladování

Popis Heřmánku pravého

Heřmánek pravý je zařazen do čeledi Hvězdnicovité (Asteraceae).

Heřmánek je jednoletá, příjemně aromaticky vonící bylinka. Má přímou, dost větvenou lodyhu, dorůstající výšky 15 – 50 cm. Jemné listy jsou střídavé, 2 – 3 krát peřenodílné s plochými, čárkovitými úkrojky. Květní úbory obsahují uvnitř zlatožluté, trubkovité květy a po obvodu bílé, jazykovité květy. Květní lůžko, které je kuželovitě vyklenuté, duté a bezplevné, je důležitým rozeznávacím znakem od heřmánku římského, který má květní lůžko nižší a vyplněné, nikoli duté. Heřmánek kvete od května do září. Plodem je velmi droboučká nažka, ani ne 1 mm dlouhá.

Heřmánek pravý obsahuje široký komplex účinných látek. Kromě temně modré silice, jejíž hlavní složkou je Chamazulen, obsahuje další účinné látky, jako je Bisabolol, Matricin, Farnesen, flavonoidy, kumariny, terpeny a další látky.

Použití

Heřmánek pravý se k léčení používá již od antických dob. Heřmánek je vhodný k vnějšímu i k vnitřnímu použití. Působí protizánětlivě, desinfekčně, protialergicky, zvyšuje imunitu, uvolňuje křeče či zvyšuje pocení.

Vnější použití Heřmánku pravého

Zevně se heřmánek využívá k obkladům na špatně se hojící rány, kožní vyrážky, alergické kožní projevy, lehké popáleniny či na hemoroidy. Heřmánek urychluje hojící se projevy, snižuje bolest a zabraňuje vytvoření jizev. Heřmánkový nálev lze použít jako kloktadlo a k výplachům při onemocnění a zánětech ústní dutiny a hrtanu. Je vhodný na obklady a vymývání očí při zánětech očních spojivek.

Používá se také k ošetření vlasů a pokožky hlavy. Nálev je také vhodný přidat do relaxační koupelové lázně. Velmi se také heřmánek používá v kosmetice. Je obsažen v řadě kosmetických přípravků, v pleťových vodách, mastech, krémech, vlasových přípravcích, ústních vodách a v dalších přípravcích.

Heřmánkové recepty

Příprava nálevu k obkladům, výplachům, koupelím či k mytí vlasů: 2 – 3 polévkové lžíce sušených heřmánkových květů se zalijí 500 ml vařící vody. Nechá se 15 minut vyluhovat a poté se přecedí. Nálev se používá vlahý a připravuje se vždy čerstvý.

Příprava inhalace z heřmánku: 1 polévková lžíce usušených heřmánkových květu se zalije litrem vařící body. Páry se vdechují pod ručníkem.

Příprava heřmánkové masti: 250 g vepřového sádla se rozehřeje a vsype se do něj vrchovatá dvouhrst čerstvých heřmánkových květů, směs se nechá vzkypět, promíchá se a odstaví se z ohně. Nádoba se směsí se přikryje a nechá se přes noc odležet na chladném místě. Druhý den se směs opět mírně zahřeje a protlačí se přes lněné plátno. Lněné plátno se dá do síta a mast se prolisuje. Poté se mast promísí a přelije do připravené čisté nádoby.

Příprava heřmánkového oleje: lahvička z hnědého skla (lékovka) se naplní až po hrdlo čerstvými heřmánkovými květy nasbíranými za slunného dne. Zalijí se olivovým olejem, květy musí být v oleji celé ponořené. Lahvička se uzavře a nechá se stát 14 dní na slunci. Pak se olej uchovává v chladničce.

Vnitřní použití Heřmánku pravého

Vnitřně se heřmánek používá opět v nálevu. Je součástí celé řady léčivých čajových směsí. Užívá se zejména jako protizánětlivý přípravek při žaludečních a střevních obtížích, dále jako pomocný přípravek při léčbě žaludečních vředů či při léčbě bronchiálního astmatu. Heřmánkový čaj příznivě ovlivňuje zažívání, uvolňuje křeče zažívadel, uvolňuje stření plyny, je vhodný při průjmových onemocněních. Lze ho použít při zánětech močových cest a pohlavního ústrojí. U přecitlivělých jedinců může heřmánek vyvolat alergickou reakci.

Příprava nálevu pro vnitřní použití: 1 čajová lžička sušených heřmánkových květů se zalije 250 ml vařící vody. Nechá se 15 minut vyluhovat a poté se scedí. Heřmánkový čaj se pije teplý, 3 krát denně po jídle. Připravuje se vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.

Sběr a skladování Heřmánku pravého

Heřmánkové květy (Matricariae flos) se sbírají v průběhu období od června do září. Květy se sbírají vždy za suchého počasí třetí až pátý den po rozvinutí. Maximální výtěžek silice je v době plného rozvinutí květů, ale v tuto dobu nelze květní úbory sbírat, jelikož by se rozpadaly. Heřmánek najdeme na rumištích, polích, loukách či podél cest.

Je nezbytné dávat pozor na to, aby nedošlo k záměně za Heřmánek římský (Rmen). Odlišující znaky jsou takové, že Heřmánek římský nemá tak charakteristickou vůni a jeho květní lůžko není duté a je nízké, zatímco Heřmánek pravý příjemně aromaticky voní a jeho květní lůžko je duté a klenuté.

Heřmánkové květy se suší rychle na stinném a vzdušném místě v tenkých vrstvách do 2 cm na hustých sítech, či na lískách. Nevhodné je ho sušit pomalu, jelikož pomalým sušením heřmánek ztrácí obsažené látky i barvu. Vhodné není ani sušení na slunci. Lze ho sušit teplem umělým, a to do teploty 40°C. Květy se při sušení zbytečně nepřevrací, protože se heřmánek lehce drolí a rozpadlé květní úbory ubírají na kvalitě. Při ukládání do papírových obalů je rovněž důležité opatrné zacházení.

Nejlepší kvalita usušeného heřmánku se vyznačuje tím, že jsou obsaženy pouze květní úbory bez příměsí stonků a listů, bez rozpadlých trubkovitých i jazykovitých květů a bez lysých květních lůžek. Také nesmí být přítomen prosev a květy musí mít co nejkratší stopky. Usušené heřmánkové květy mají charakteristickou příjemnou aromatickou vůni a mírně nahořklou chuť. Skladujte je na suchých místech chráněné před světlem a vlhkostí.

Máte zkušenost s bylinou Heřmánek pravý?

Přidejte fotku byliny Heřmánek pravý

Babské rady k bylině Heřmánek pravý

Diskuze o bylinách