Zpět na seznam všech bylin

Jitrocel kopinatý

Jitrocel kopinatý roste od 12.02 do 01.12

V textu najdete: Popis byliny, Vnitřní použití, Vnější použití, Sběr a skladování


Popis Jitrocele kopinatého

Jitrocel kopinatý patří do čeledi Jitrocelovité (Plantaginaceae).

Jitrocel je vytrvalá bylina s růžicí přízemních listů, ze které vyrůstá několik stvolů. Listy v přízemní růžici jsou vzpřímené, špičaté a na bázi se zužují v řapík. Mají kopinatou čepel s celokrajným až nezřetelně zoubkovaným okrajem. Listy mají souběžnou žilnatinu s 5 – 7 žilkami. Mohou být lysé až hustě chlupaté. Stoly jsou obloukovité či přímé, s výrazným rýhováním a bělavě chlupaté. Na jedné rostlině vyrůstá 3 – 15 stvolů. Na konci každého stvolu jsou husté, válcovité či kulaté, klásky drobných květů. Oboupohlavné květy jsou hnědavé. Jitrocel kvete od května do října. Plodem je tobolka.

Jitrocel obsahuje zejména slizovité látky, flavonoidy, fenolické kyseliny, iridoidy (Aucubin) a vitamín C.

Použití

Jitrocel se používal k léčení již v dávných dobách. Je vhodný k vnějšímu i k vnitřnímu použití. Lidové léčitelství si Jitrocel kopinatý i další druhy jitrocele dodnes vysoce cení. Lid jej opředl řadou pověstí a připisoval mu kdysi čarovnou léčivou moc.

Vnější použití Jitrocele kopinatého

Zevně se používají zejména čerstvé listy. Z čerstvých rozmačkaných listů se připravují obklady, nebo je možné použít i jen šťávu z čerstvých listů na různá drobná poranění kůže, jako jsou oděrky, lehké spáleniny či otoky po bodnutí hmyzem. Také je vhodný k zastavení krvácení z drobných poranění. Ve formě nálevu ho lze použít na výplachy a omývání na zánětlivé procesy sliznice dutiny ústní a hrtanu, na infikované hemoroidy a také na nehojící se rány.

Vnitřní použití Jitrocele kopinatého

Vnitřně je vhodné užívat jitrocelový nálev při nachlazení a zánětech horních cest dýchacích spojených s kašlem a silným zahleněním. Jitrocel usnadňuje odkašlávání a uvolňuje hleny z dýchacích cest. Sušené jitrocelové listy jsou součástí řady čajových směsí a jitrocelové extrakty jsou součástí sirupů na nachlazení a odkašlávání. Jitrocel je také významný pro své protizánětlivé a čistící účinky. Užívá se například jako protizánětlivý pomocný prostředek při zánětlivých střevních chorobách spojených s poruchami zažívání. Semena různých druhů jitrocelů (Psyllium) snižují hladinu krevního cukru, ale zejména upravují peristaltiku tlustého střeva a tím upravují obtíže spojené se zácpou a zažíváním. Psyllium se nechává nabobtnat ve vodě, nebo se přimíchává rovnou do jídla, například do jogurtu.

Příprava nálevu pro vnitřní použití: 1 čajová lžička sušených jitrocelových listů se zalije 250 ml vařící vody. Nechá se 10 – 15 minut vyluhovat a poté se přecedí.

Sběru a skladování Jitrocele kopinatého

Jitrocelové listy (Plantaginis folium) se sbírají od května do srpna, před tím než se objeví květní stvoly. Jitrocel najdeme na loukách, mezích, pastvinách, podél cest, výslunných stráních, trávnících, zahradách a dalších obdobných místech.

Podobně jako květy divizny velkokvěté jsou jitrocelové listy velmi choulostivé na sušení, jelikož se snadno zapařují a tmavnou. Nesmí se sbírat po dešti a ranní rose, jelikož vlhké listy rychle černají, což způsobuje glykosid Aucubin. Jitrocelové listy je třeba sušit velmi rychle na dobře větraném místě v tenké vrstvě do 5 cm. Je možné ho sušit na slunci. Při použití umělého tepla, nesmí teplota překročit 40°C. Během sušení se listy neobracejí, případně jen velmi opatrně.

Správně usušený jitrocelový list má zelenou barvu, je drobivý, má slabý charakteristický zápach a mírně hořkou a svíravou chuť. Jelikož jsou listy drobivé, vyžadují šetrné zacházení a pečlivé skladování. Balí se do papírových obalů. Uchovává se na suchých místech, chráněných před světlem a vlhkostí.

Zkušenosti uživatelů s bylinou Jitrocel kopinatý

Máte zkušenost s bylinou Jitrocel kopinatý?

kašel nekašel - Terinka12 (19.03.15)

tak já teda raději zajdu do lékárny a ne všechny léky jsou drahé, koupila jsem si pastilky Herbal med s jitrocelem na kašel a jsem velmi spokojená. Trpím často nachlazením, tak ty pastilky beru i preventivně a už jsem i méně často nemocná.

Průduškový čaj na dětské astma - juryna (22.05.13)

Listy jitrocele jsem sbírala pro syna,který trpěl dětskou bronchitidou. Vařila jsem mu z jitrocele sirup a opravdu to zabíralo. Takže sbírejte bylinky, je jich tolik. Šlapeme po nich a v lékárnách si kupujeme drahé léky.

Léčba bércového vředu jitrocelem - 136N (02.02.11)

Vzhledem k tomu, že u lékaře byl projeven nezájem o kvalitní léčbu bércového vředu, byl jsem nucen hledat řešení. Zkušenosti mojí babičky se ukázaly k nezaplacení. Čerstvě nasbírané listy jitrocele naložené do olivového oleje (osvědčil se i slunečnicový) jsem nechal 14 dní a po té zcedil přes plátýnko.

Nejdřív na ránu přikládal Lomatuel H, ohledně přilepení obvazové gázy. Po předchozím používání Zinkové pasty a Gencialky na ohraničení rány jsem natíral ránu jitrocelovým olejem a jitrocelovou mastí. Léčba sice trvala poněkud déle, ale vedla k úspěšnému konci.

Přidejte fotku byliny Jitrocel kopinatý

Užití byliny

Diskuze o bylinách