Zpět na seznam všech bylin

Kostival lékařský

Kostival lékařský roste od 01.03 do 30.10

V textu najdete: Popis byliny, Vnitřní použití, Vnější použití, Sběr a skladování

Kostival lékařský je vytrvalá bylina dorůstající do výšky 40 až 100 cm, která patří již od středověku k významnými bylinám. Z kořene kostivalu se v minulosti připravovaly obklady na povrchové rány, předpokládalo se totiž, že napomáhá hojení a zacelování ran.

Hmota, která vznikla po rozvaření kořene a následně ztvrdla, sloužila jako předchůdce sádry, obvazy namočenými v této hmotě se obvázala zlomená končetina a zlomenina tím byla fixována.

Řecký lékař Dioskoridés kostival doporučoval při střevních a žaludečních potížích a při chorobách dýchacího ústrojí. V Anglii byl doporučován odvar z kořenů proti žaludečním vředům. V dnešním léčitelství se kostival používá při zlomeninách končetin, pohmožděninách, zánětech, výronech a bércových vředech, vnitřně příznivě působí při poruchách trávícího traktu nebo při zánětech žaludku.

Kostival se nedoporučuje užívat vnitřně ve velkých dávkách a dlouhodobě, protože obsahuje alkaloid, který způsobuje rakovinové bujení a poškozuje játra.

Popis Kostivalu lékařského

Kostival lékařský je vytrvalá, 40 až 100 cm vysoká bylina s přímou, křídlatě hranatou, štětinatou lodyhou, která vyrůstá z vícehlavého, řepovitě ztlustlého oddenku. Listy jsou velké, střídavé, vejčitě kopinaté, řapíkaté až přisedlé. Květy jsou nejčastěji nachově fialové, hustě nahloučené. Plodem jsou čtyři tvrdky.

Kostival lékařský lze zaměnit s jinými druhy téhož rodu, například s pěstovaným kavkazským druhem kostivalem drsným, kostivalem hlíznatým a kostivalem srdčitým, od těchto druhů ho lze však rozlišit barvou květů.

Výskyt

Vyskytuje se téměř v celé Evropě, méně často roste v jižních a severních oblastech. Dovezen byl do Severní Ameriky. V Česku ho lze najít na celém území od nížin až po podhorské oblasti, roste na vlhkých loukách, na březích, na zaplavených polích, v křovinách i podél cest.

Kostival vyžaduje zásadité, jílovité i hlinité půdy bohaté na živiny a polostinná stanoviště.

Použití

Vnější použití Kostivalu lékařského

Zevní použití kostivalu je rozsáhlé. Zastavuje krvácení, mírní bolesti, hojí drobné rány, odstraňuje modřiny po zánětu žil. Masti z kostivalu léčí opařeniny, popáleniny a kůži spálenou sluncem. Reguluje tkáň, proto se používá na zlomeniny k podpoření růstu kostí.

Žvýkáním kořene zaženeme žízeň a odvarem lze vyplachovat ústa při paradentóze.

Obklad

2 lžíce usušeného drceného kořene vaříme 15 minut v 1/2 l vody. Poté necháme 15 minut louhovat, scedíme a použijeme k přípravě obkladu. Obklad se používá na omrzliny, spáleniny a bércové vředy.

Nastrouhaný kostivalový kořen naložíme do lihu, necháme odstát, dokud nepustí sliz a používáme na klouby, kotníky, páteř atd.

Syrový nastrouhaný kostival smícháme s tvarohem a medem, můžeme přidat i jahody. Obklady z této směsi používáme na průdušky, při chřipce a bolestech břicha.

Syrový nastrouhaný kostival smícháme s nastrouhaným syrovým bramborem používáme při bolestech v krku – přikládáme jako placku.

Mast

1 lžičku usušeného rozemletého kořene rozetřete se 3mi lžičkami borové masti nebo sádla, přidejte špetku nahřátého včelího vosku a používejte zevně ke zmírnění bolesti. Mast se používá** při drobných poraněních** a je dobrou prevencí proti hnisavým komplikacím.

Mazání na popáleniny

5 lžic drceného kostivalu a 10 lžic květů třezalky naložíme v půl litru olivového oleje, případně jiného kvalitního oleje, láhev uzavřeme na 14 dní, a poté používáme.

Tinktura

Nakrájený nebo nastrouhaný kořen kostivalu zalijeme lihem tak, aby byl celý ponořený. Necháme 2 až 3 týdny louhovat. Potom přecedíme a nalijeme do skleniček s uzávěrem.

Vnitřní použití Kostivalu lékařského

Kostival obsahuje silice, slizové látky, třísloviny, acetylintermedin a intermedin, alkaloidy symphytocynoglossin, konsolicin, glykosid konsolidin, asparagin, allantoin, echimidin, symphytyn, metylpyronin, laziokarpin, lykopsanin, triterpeny, acetyllykopsamin, aminokyseliny, škrob, cholin a pryskyřice. Vnitřně se kostival používá při bolestech na prsou, bronchitidě, kašli, při zánětu pohrudnice, žaludečních vředech, dvanácterníkových vředech, při poruchách trávícího ústrojí, průjmu a při onemocnění ledvin.

Odvar (čaj)

2 lžíce usušeného drceného kořene vaříme 15 minut v 1/2 l vody. Poté necháme 15 minut louhovat, scedíme, osladíme nejlépe medem a pijeme teplý proti kašli.

Čerstvý nastrouhaný kostival

Čerstvý nastrouhaný kořen kostivalu smíchaný s medem pomáhá při jakémkoli vnitřním krvácení a při onemocnění plic.

Sběr a skladování Kostivalu lékařského

Doba sběru: březen – duben, září – říjen

Sbírá se kořen, méně často list. Kořen vyrýváme, po oprání rozřízneme podélně nebo nakrájíme na slabá kolečka. Suší se nejlépe na slunci, pokud použijeme umělé teplo, nesmí teplota přesáhnout 45°C. Sušený kořen uchováváme na suchém, stinném místě. Sesychací poměr je 6:1. Kořen kostivalu můžeme také uskladnit do písku stejně jako křen nebo mrkev.

Zkušenosti uživatelů s bylinou Kostival lékařský

Máte zkušenost s bylinou Kostival lékařský?

- Soňa Adamcová (09.11.15)

Při práci na stavbě jsem zvedla kolečko s pískem, v koleně mě louplo a začalo peklo. Asi po půl roce, neskutečná bolest. Po vyšetření mi sdělili, že tam nic není, nevím, ale bolest byla příšerná. Když mi asi pětkrát běhěm půl roku punktovali vodu, nabídli mi artroskopii. Jasně, šla jsem. Koleno bylo měsíc v pohodě. A znovu punkce, bolest, pajdání, prostě jako mrzák. Rok jsem žila jako blbec, práci potřebujete, invalidku vám nedají, protože arthrozu musíte mít všude a být na okraji smrti. V momentě, když mi navrhli další operaci a na ní byla ochotná jít, poradila mi dobrá duše. Vykopat očistit a nastrouhat kořen kostivalu, plácnete na plátýnko, zabalíte do igelitu a převinete lehce elastickým obinadlem. Nosila jsem i přes den. Po jediném dni padesáti procentní úleva, po dvou dnech užívám kostival v sádle. Přátelé, nebudete mi věřit, nyní po týdenním užívání, nepajdám, chodím jako člověk ,koleno ohybám, přestaly mě bolet kyčle. Kopu kostival, nakládám ho do sádla, lihu prostě dělám zásoby na zimu. Teď budu léčit příbuzného, který díky artróze nemůže skoro chodit, má postižené kotníky. A prášky na bolesti nejsou nejlepší řešení. Jo, abych nezapomněla, kostival hledám po škarpách v polostínu. Dozvěděla jsem se ,že koupené masti obsahují pouze 5-20procent účinné látky, nakopejte kostival a máte nejúčinnější a nejčerstvější materiál. Mám doma bednu. Přeji všem podobně postiženým hodně štěstí a hlavně zdraví. Kostival opravdu vyskoušejte, pomůže. Nezapomeňte, doktorům, je úplně jedno jestli bolí nebo ne. Nechceš pilule trp,nechceš operaci trp, musíš chodit do práce? Tak pajdej a nezapomeň si koupit drahé prášky. Naše babičky si věděly rady a měly jenom ty byliny. Hodně štěstí.

Mazání gelem z kostivalu - Liduška z Filipova (04.09.12)

Nejlepší je to, co dělala už moje babička. Vykopala kostival, hlavně kořen, ten omyla, pak nastrouhala na jemno a dala do sklenice, kterou až nahoru zalila buď vodkou nebo nějakým jiným alkoholem, třeba nepovedenou slivovicí. Nechala to pár týdnu ležet doma na parapetu a pak to zhoustlo. Vytvořil se gel, se kterým nám mazala kolena, výrony prostě všechno. A pomáhalo to! Já to ted také dělám a pomáhá to všem kolem mě.

Přidejte fotku byliny Kostival lékařský

Diskuze o bylinách