Zpět na seznam všech bylin

Levandule lékařská

Levandule lékařská roste od 01.07 do 31.08

V textu najdete: Popis byliny, Vnitřní použití, Vnější použití, Sběr a skladování

Popis Levandule lékařské

Levandule lékařská je zařazena do čeledi Hluchavkovité (Lamiaceae).

Levandule je vytrvalý, až 70 cm vysoký polokeřík, který je velmi bohatě, trsatě větvený. Listy jsou přisedlé, vstřícné, čárkovitého tvaru a 2,5 – 5 cm dlouhé. Na okrajích jsou listy jemně podrhnuté. V mládí jsou šedoplstnaté a později zelenavé a na rubu žláznatě tečkované. Levandulové květy jsou drobounké, uspořádané do chudých lichopřeslenů. Na spodu lichopřeslenů jsou od sebe oddálené a na vrcholu ztěsnané do koncového klasu. Jednotlivé květy mají trubkovitý, modravě šedý květní kalich, který je mělce zubatý, pěticípý a s fialovými chloupky. Květní koruna je fialová a dvoupyskatá. Horní pysk je dvoulaločný a spodní trojlaločný. Levandule kvete od června do srpna. Má charakteristickou příjemnou vůni. Plodem je tvrdka.

Mezi obsahové látky patří zejména silice a třísloviny. Dále levandulové květy obsahují glykosidy a fytoncidní látky.

Botanické jméno je odvozeno z latinského „lavare“, což znamená umývat. Levandule totiž tvořila odedávna přísadu do koupelí.

Použití

Levandule je vhodná k vnějšímu i k vnitřnímu použití.

Vnější použití Levandule lékařské

Zevně se levandule používá jako derivans, jelikož levandulová silice vyvolává mírným drážděním prokrvení a tím zlepšuje obnovovací a hojící procesy v kůži. Používá se do koupelí při špatně se hojících ranách. Také ve formě mazání při revmatismu, nataženém svalu, bolestech, po úrazech či při zánětech nervů.

Levandulová silice je také součástí mnoha kosmetických přípravků a hojně se využívá ve výrobě parfémů.

Příprava bylinné koupele s levandulí: přibližně 3 hrsti směsi bylin složené z levandule, kopřivy, heřmánku, lze přidat také tymián, meduňku či mátu, se naplní do plátěného sáčku, který se vloží do hrnce s vařící vodou, hrnec se přikryje, nechá se louhovat 15 minut a poté tento nálev nalít přímo do koupele.

Vnitřní použití Levandule lékařské

Vnitřně se levandule používá nejčastěji jako sedativum, jelikož účinné látky obsažené v levandulových květech mají mírný tlumivý účinek na nervový systém. Tento účinek je však pouze podpůrný. Využívá se například při krátkodobé nespavosti, špatném usínání, závratích, migréně či předrážděnosti.

Dalším účinkem levandule je protikřečový účinek. Tlumí kolikovité bolesti trávicí trubice. Používá se například při křečových žaludečních stavech, při nadýmání a průjmech či upravuje střevní činnost. Také podporuje trávení a zvyšuje tvorbu žluče.

Levandule má mírné močopudné účinky. Také zabraňuje růstu bakterií díky fytoncidně působícím látkám.

Levandule se užívá ve formě nálevu, čaje. Je součástí některých léčivých čajových směsí, například nervové čajové směsi.

Příprava nálevu pro vnitřní použití: 2 – 3 čajové lžičky sušené levandule se zalijí dvěma šálky vařící vody, nechá se vyluhovat a poté se scedí. Toto množství levandulového čaje se pije obden. Připravuje se vždy čerstvý.

Plátěný sáček se sušenou levandulí, který se vloží pod polštář, prý údajně podporuje klidný spánek.

Sběr a skladování Levandule lékařské

Levandule pochází a pěstuje se v západním Středomoří. U nás jí najdeme také jako pěstovanou rostlinu na našich zahrádkách. Zplaňuje se velmi zřídka.

Levandulový květ (Lavandulae flos)– květonosný stonek se sbírá během období od června do srpna, a to ještě před úplným rozvinutím květů. Sbírá se výhradně za suchého počasí. Sušte květy co nejrychleji, nelépe rozprostřené v tenké vrstvě na stinném a vzdušném místě. Můžete je sušit také zavěšené ve svazečcích. Pokud se použije umělé teplo, neměla by teplota přesáhnout 35°C. Po usušení se květy z natí sdrhávají buďto ručně nebo se odrolí přes síto a poté se zbaví cizích příměsí. Usušené levandulové květy se balí do pevných papírových obalů nebo do skleněných uzavíratelných nádob. Chrání se před vlhkem a světlem.

Levandulová nať s květem (Lavandulae herba) se sbírá a suší stejným způsobem jako květy. Během sušení se s ní však musí zacházet opatrně, aby nedošlo k opadávání květů. Usušená levandulová nať se balí do papírových obalů. Chrání se před vlhkem a světlem.

Usušená levandule si musí zanechat svoji přirozenou fialovou barvu, má charakteristickou silně aromatickou vůni a hořkou chuť.

Máte zkušenost s bylinou Levandule lékařská?

Přidejte fotku byliny Levandule lékařská

Diskuze o bylinách