Zpět na seznam všech bylin

Lípa srdčitá

Lípa srdčitá roste od 01.06 do 31.07

V textu najdete: Popis byliny, Vnitřní použití, Vnější použití, Sběr a skladování

Popis Lípy srdčité

Lípa srdčitá patří do čeledi Lípovité (Tiliaceae).

Lípa je mohutný strom s košatou korunou, až 30metrů vysoký, listnatý a opadavý. Kůra kmenu je v mládí hladká a světle šedá, později se stává popraskanou a tmavě hnědošedou. Listy lípy jsou dlouze řapíkaté a jejich postavení na větvích je střídavé. Čepele listů jsou nesouměrně okrouhle srdčité a jejich okraje jsou pilovité. Listy jsou na líci zelené a lysé. Na rubu modrozelené a v úžlabí žilek jemně chlupaté rezavě hnědými chlupy. Z úžlabí listů vyrůstají dlouze stopkatá květenství. Vijanovitá květenství jsou tvořena 5 – 15 květy a opatřena velkým blanitým, zelenožlutým, jazykovitým listenem. Lípa kvete od konce června do července. V období kvetení lípy pronikavě medově voní. Plodem je kulatá nažka.

Hlavními účinnými látkami v květech lípy jsou flavonoidy (Quercitrin, Tilirosid, Hesperidin), sliz, silice s hlavní složkou Farnesolem, třísloviny a látky podobné vitamínu E.

Použití

Užívání lípy v léčitelství sahá již do dávných antických dob. Kromě květů se před dávnými lety používala také kůra, která se používala k léčbě lepry a ztráty vlasů. Květy se tenkrát užívaly k léčbě kašle, zahlenění, zažívacích obtíží, onemocnění ledvin či epilepsie.

Dnes se květ lípy využívá zejména k vnitřnímu použití.

Vnější použití Lípy srdčité

Zevní použití květů lípy není tak obvyklé. Lze je využít ve formě nálevu k omývání vlasů jako pomocný prostředek při léčbě lupů. Dále také jako kloktadlo, ústní voda či přísada do koupelí.

Vnitřní použití Lípy srdčité

Lipové květy se používají hlavně vnitřně. Užívají se ve formě nálevu. Lipové květy jsou také součástí mnoha léčivých čajových směsí používaným při nachlazení, zánětech horních cest dýchacích a horečce.

Lipový květ působí proti horečce, protizánětlivě, podporuje produkci potu, rozpouští hleny, také působí protikřečově a lehce diureticky. Lipový čaj se pije při infekčních a horečnatých onemocněních, kdy je žádoucí potící kúra, tedy při rýmě, kašli, nachlazení, zahlenění horních dýchacích cest či zánětech průdušek.

Lipový květ je také vhodný při onemocnění ledvin a močového měchýře, také jako prostředek podporující žaludeční a trávicí činnost. Jelikož zvyšuje vylučování moči, zvyšuje vylučování žaludečních šťáv, zlepšuje trávení a uvolňuje křeče.

Lipový květ má obdobné účinky jako květ černého bezu, se kterým se často kombinuje.

Příprava nálevu pro vnitřní použití: 1 polévková lžíce sušených lipových květů se zalije vařící vodou. Nechá se 15 minut vyluhovat v uzavřené nádobě a poté se scedí. Jelikož má lipový čaj přirozeně nasládlou chuť, není třeba ho již dále doslazovat. Pokud i přesto se rozhodneme čaj osladit, velmi dobré je použít med. Lipový čaj se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Popíjí se teplý či vlažný, několikrát denně.

Sběr a skladování Lípy srdčité

Lipové květy (Tiliae flos), vlastně celá květenství s jazykovitým, blanitým listenem, se sbírají ihned na počátku rozkvětu, a to od konce června a během července.

Sbírají se výhradně za suchého počasí, nejlépe v odpoledních hodinách, asi tak mezi 14 – 16 hodinou.

Lípy se hojně pěstují v listnatých hájích, alejích či parcích. Vyskytují se na slunných stráních a v lesích. Kromě Lípy srdčité (malolisté), se sbírá k léčebným účelům ještě Lípa velkolistá. Jiné druhy lípy jsou pro sběr nevhodné.

Lipové květy se suší rychle ve stínu a za stálého přístupu vzduchu. Nesmí se sušit na přímém slunci, jelikož ztrácí velmi rychle barvu i účinné látky. Během sušení květy načechráváme, aby se nezapařily, protože zapařené květy tmavnou. Pokud se použije umělé teplo, pak do teploty 40°C.

Správně usušený lipový květ si zanechává svoji přirozenou barvu, vůni a slizovitou sladkou chuť. Dobře usušená lipová květenství se balí do papírových obalů. Uchovávají se na suchém místě, chráněném před světlem a vlhkostí.

Máte zkušenost s bylinou Lípa srdčitá?

Přidejte fotku byliny Lípa srdčitá

Diskuze o bylinách