Zpět na seznam všech bylin

Mateřídouška obecná

Mateřídouška obecná roste od 01.05 do 31.08

V textu najdete: Popis byliny, Vnitřní použití, Vnější použití, Sběr a skladování

Mateřídouška obecná je hojně používaná silně aromatická bylina, ke které se pojí množství legend, pověstí a pověr, a které byl v dávných dobách připisován i magický účinek. Její název odvozený z řeckého thymos = mužnost, síla naznačuje nejen sílu pomoci v trápení, ale má i osvěžující účinky. Císař Augustus Octavianus a jeho vojenští léčitelé ji považovali za důležitou rostlinu – prášek z roztlučené nebo rozemleté nati prý zastavoval krvácení. Maminky často dávaly mateřídouškový nálev dětem do koupele, aby prý byly silné. Mateřídouška se v dnešní době používá k léčbě horních cest dýchacích, při poruchách zažívání, k obkladům nebo jako kloktadlo. Působí i při bolestech hlavy a nervových slabostech.

Popis Mateřídoušky obecné

Mateřídouška obecná je vytrvalá, silně aromatická bylina, obvykle dorůstající do výšky 10 – 30cm s vřetenovitým kořenem, z něhož vyrůstají četné, poléhavé, kořenující větve, které nesou přímé nebo čtyřhranné, načervenalé a opět větvené větvičky. Drobné vstřícné listy jsou krátce řapíkaté, čárkovité až skoro okrouhlé. Stopkaté květy nachově fialové barvy jsou sestaveny v lichopřeslenech a mají chlupatý, pětizubý kalich. Plod se nazývá tvrdka.
Mateřídoušku je možné zaměnit s příbuznou mateřídouškou dymián, na rozdíl od této byliny však nemá mateřídouška obecná nikdy dřevnatou lodyhu a listy nejsou na rubu běloplstnaté.

Výskyt

Mateřídouška obecná je rozšířena po celé Evropě, ve střední a severní Asii, severní Africe a Severní Americe. Roste jak v horských oblastech, tak i v nížinách na travnatých stráních, loukách, mezích, na teplých vápencových podkladech, písčinách i na stepích.
Vyžaduje propustnou půdu a dostatek světla a tepla. Pokud ji chceme pěstovat na zahradě, nejvhodnějším stanoviště pro tuto bylinu je mírný svah, můžeme ji umístit i na skalku.

Použití

Vnější použití Mateřídoušky

Obklady připravené z nálevu z mateřídoušky se používají při zánětlivých onemocněních pokožky, při revmatismu a jako analgetický prostředek při onemocnění svalů a kloubů. Silnější nálev můžeme použít při zánětech ústní dutiny také jako kloktadlo s dezinfekčním a dezodoračním účinkem. Mateřídouška se užívá v kosmetice jako přísada do bylinných krémů a pleťových vod pro citlivou mastnou pleť s komedony, rozšířenými póry a se sklonem k dorobným zánětům a do přípravků určených pro mastné vlasy. Lze z ní připravit posilující aromatické koupele.

Nálev

3 lžičky sušené natě zalijeme 1/4 l vroucí vody a necháme odstát. Vlažný nálev použijeme k přípravě obkladům.

Odvar do koupele

200 g natě povaříme ve 4 l vody, přecedíme a vlijeme do vanové lázně.

Mazání

30 g sušené natě a 20 g řezaného listu máty naložíme do 1/2 l kvalitního jedlého oleje, po 14 dnech slijeme a prolisujeme. Mazání používáme k masáži na prokrvení pokožky, proti bolestem zad, revmatismus a k celkovému posílení nervů.

Polštářek z mateřídoušky

Sušenou mateřídoušku nacpěte do polštářku z plátna, který zapněte zipem nebo zašijte. Polštářek nám zajistí klidný spánek.

Vnitřní použití Mateřídoušky obecné

Mateřídouška obsahuje silice typické pro čeleď hluchavkovité (cymol, terpineol, linalol, thymol, karvakrol), flavony, kyselinu ursolovou, karvanol, flavonoidy, hořčiny a třísloviny, v nichž jsou obsaženy látky s dezinfekčním účinkem. Mateřídouška se používá k léčbě horních cest dýchacích jako je suchý kašel, zápal plic nebo zánět průdušek. Dezinfikuje zažívací ústrojí, pomáhá při kolikách a plynatosti. Tato bylina také příznivě působí při bolestech hlavy, nervových slabostech, závratích a nespavosti.

Nálev (čaj)

3 lžičky sušené natě zalijeme 1/4 l vroucí vody, necháme vylouhovat 15 minut a pijeme vlažný 2 - 3 šálky denně. Aby měl čaj správný účinek, sladíme medem. Pijeme při poruchách trávicího ústrojí nebo při bolestech hlavy, nervových slabostech, závratích a nespavosti.

Odvar ve víně

2 lžičky sušené natě, 1/2 lžičky semene anýzu a 1/4 l vína necháme přejít varem a 15 minut necháme louhovat. Scedíme a pijeme teplý, sladíme medem.

Horký nálev nebo odvar pijeme při kataru průdušek, žaludečních křečích, žaludečnímu kataru, migréně, závratích, nervové slabosti, plynatosti, proti ledvinovým kamenům, při vodnatelnosti a na pročištění krve.

Sirup

Navlhčenou čerstvou nať mateřídoušky s kvítky prosypte třtinovým cukrem. Pak směs silně stlačte a sklenici umístěte asi tak na tři týdny na slunce. Poté ze směsi slijte tekutinu a zbylou hmotu propláchněte ve vodě, kterou pak přilijte do sirupu. Tekutinu odpařujte na slabém ohni, v žádném případě nevařte. Sirup nemá být příliš řídký, ale ani tuhý, proto jej radši nechte průběžně vychladnout, abyste zkusili jeho tuhost, popřípadě pokračujte. Sirup užíváme 2 – 3× denně při prochladnutí.

Sběr a skladování

Doba sběru: květen – srpen

Sbírá se nať i s listy a květem. Bylinu je nejlepší sušit na sítech, přirozeným teplem ve slabých vrstvách. Pokud ji budeme sušit umělým teplem, teplota nesmí překročit 35°. Sušené části rostliny by se neměly při sušení otáčet, aby z nich neopadaly listy a květy. Mateřídouška se suší dobře, nezapařuje se ani neplesniví. Správně usušená droga by si měla uchovat původní barvu listů i květů a svou nahořklou chuť a aromatickou vůni. Dobře usušenou bylinu uchováváme v papírových pytlích nebo uzavřených nádobách na suchých a vzdušných místech. Sesychá v poměru 5:1.

Zkušenosti uživatelů s bylinou Mateřídouška obecná

Máte zkušenost s bylinou Mateřídouška obecná?

- huielon (05.11.13)

Při kašli můžu jedině doporučit mateřídouškové čaje. Až neskutečně rychle léčí zejména suchý kašel, většinou si sbírám přes léto na chatě ale když v zimě dojde, i sypaný čaj z obchodu má srovnatelný účinek.

Úleva od suchého kašle - avuja (24.11.09)

Já i můj syn jsme onemocněli zánětem horních cest dýchacích. Nic vážného, ale suchý kašel nás pěkně znervozňoval. Začala jsem nám vařit s láskou vypěstovanou mateřídoušku. Už druhý den jsme cítili úlevu, okamžitě se začaly tvořit hleny a přestali jsme se dusit. Pěstuji spousty bylinek, ale mateřídouška je má nejoblíbenější. Mohu jen doporučit. Není vůbec náročná na pěstování.

Přidejte fotku byliny Mateřídouška obecná

Užití byliny

Diskuze o bylinách