Zpět na seznam všech bylin

Měsíček lékařský

Měsíček lékařský roste od 01.06 do 31.10

V textu najdete: Popis byliny, Vnitřní použití, Vnější použití, Sběr a skladování

Popis Měsíčku lékařského

Měsíček lékařský patří do čeledi Hvězdnicovité (Asteraceae).

Měsíček je zpravidla jednoletá, zřídka dvouletá bylina. Má až 50 cm vysokou lodyhu, která je zakončená květem. Spodní listy jsou kopisťovitého tvaru, horní listy jsou téměř kopinatého nebo eliptického tvaru. Listy jsou jemně chloupkaté. Květní úbory jsou složeny z okrajových jazykovitých květů a květů trubkovitých v uprostřed v terči. Květy jsou oranžově žluté barvy. Měsíček kvete od června do podzimu. Plodem je nažka.

Měsíčkový květ obsahuje komplex účinných látek. Obsahuje silici, saponiny, flavonoidy, hořčinu, slizovité látky, kyselinu salicylovou, vitamín C a polyacetylenové sloučeniny.

Použití

Měsíček se používá k vnějšímu i vnitřnímu použití. Je velmi oblíbený v lidovém léčitelství.

Vnější použití Měsíčku lékařského

Při zevním použití měsíček urychluje hojení hnisavých a špatně se hojících ran. Podporuje tvorbu nových tkání. Nejčastěji se používá v obkladech a mastech připravovaných z čerstvých květů. Zevně se tedy měsíčkové květy používají na špatně se hojící a hnisavé rány, na lehké popáleniny, na bércové vředy či krevní výrony.

V lidovém léčitelství je měsíčku využíváno k hojení proleženin, zánětů kůže či poškození kůže z ozařování nebo slunění.

Měsíčkové květy jsou také významnou surovinou pro kosmetický průmysl. Jsou součástí celé řady kosmetických přípravků. Například ve formě odvaru zjemňují a zvláčňují pleť. Měsíček je vhodný ke kombinaci s jinými kosmeticky působícími bylinami.

Příprava měsíčkové masti: 2 vrchovaté dvouhrstě čerstvých měsíčkových květů se nadrobno posekají. 500 g vepřového sádla se roztaví, vsypou se do něj posekané květy, nechá se vzkypět, promíchá se a odstaví se z ohně. Vše se nechá stát přikryté jeden den. Druhý den se směs mírně prohřeje a přefiltruje přes lněné plátno do připravené čisté nádoby.

Příprava nálevu pro omývání a obklady: 1 vrchovatá polévková lžíce usušených nebo čerstvých měsíčkových květů se zalije 500 ml vařící vody, nechá se vyluhovat v přikryté nádobě a poté se scedí. Připravuje se vždy čerstvý.

Vnitřní použití Měsíčku lékařského

Vnitřně měsíček uvolňuje křeče, povzbuzuje sekreci žluči a má protizánětlivé účinky. Příznivé léčebné účinky jsou zřejmě výsledkem spolupůsobení flavonoidů, barviv a silice. Používá se ve formě nálevu. Častou formou je však také tinktura, extrakt nebo šťáva. Je vhodný ke zvýšení sekrece žluči, při špatném vyprazdňování a činnosti žlučníku, při žloutence a jaterních chorobách, nebo při různých specifických zánětech.

V lidovém léčitelství našel měsíček uplatnění jako prostředek močopudný, podporující pocení, uvolňující křeče a také proti vnitřním parazitům.

Příprava nálevu pro vnitřní použití: 1 vrchovatá lžička usušených měsíčkových květů se zalije 250 ml vařící vody, nechá se vyluhovat v přikryté nádobě a poté se scedí. Připravuje se vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.

Sběr a skladování Měsíčku lékařského

Měsíčkové květy se sbírají výhradně za suchého počasí. Sbírají se buď jen obvodové květy bez kalichu (Calendulae flos sine calyce), nebo s kalichem (Calendulae flos cum calyce). Měsíček najdeme zejména na našich zahrádkách, jelikož se často pěstuje, někdy se také zplaňuje.

Květy se suší rychle na stinném a vzdušném místě na lískách nebo sítech v tenkých vrstvách do 4 cm. Pokud se použije umělé teplo, pak by teplota neměla překročit 50°C. Nikdy se květy měsíčku nesmí sušit na slunci, protože dochází ke ztrátě barvy a tím i ztráty účinku.

Správně usušený měsíčkový květ si zanechává svoji přirozenou oranžovou barvu, má nevýraznou vůni a nahořkle trpkou chuť. Usušené květy se balí do papírových obalů a uchovávají se na suchém místě, chráněném před světlem a vlhkostí.

Máte zkušenost s bylinou Měsíček lékařský?

Přidejte fotku byliny Měsíček lékařský

Diskuze o bylinách