Krvácení

Příčin krvácení je velká řada, nejčastěji jde o krvácení způsobené úrazy a tedy porušením cév.

Zástava krvácení je velice složitý mnohastupňový děj, při kterém je potřebná správná funkce cévní stěny, krevních destiček a srážlivých faktorů a jejich vzájemná spolupráce.

Krvácení může mít ale také mnoho dalších důvodů, může se jednat o chybnou funkci cév (vaskulopatie), krevních destiček (trombicytopatie) a srážlivých faktorů (koagulopatie). Dále může být příčinou krvácení nedostatek látek nutných pro tento děj (destiček a srážlivých faktorů).

Byliny ovlivňují krvácení především působením na krevní cévy, látky v nich obsaženy jsou schopny cévy stahovat (důležitý děj při zástavě krvácení). Některé z nich mají vliv na hustotu krve, kterou zvyšují. Dále mohou ovlivňovat i kvalitu a množství krevních destiček a srážecích faktorů, většinou nejasným mechanismem.

Nejčastěji se byliny používají při mírnějších vnějších krváceních a při krvácení menstruačním, kdy ovlivňují jeho intenzitu ovlivněním cév a zvýšením tonu dělohy a často také zmírňují doprovodné bolesti.

V případě, že se jedná o jakékoli masivní krvácení, nebo o krvácení vnitřní (vykašlávání krve, krev ve zvratcích, stolici), stojí na prvním místě lékařský zásah a objasnění příčin klasickými metodami.

Nejčastěji se používají následující byliny:

Kokoška pastuší tobolka – užívá se lihový extrakt nebo čaj z kvetoucí nati (maximálně 7 dní)

Mochna nátržník – užívá se čaj z kořene

Hluchavka bílá – užívá se čaj z květů

Kontryhel obecný – užívá se čaj z kvetoucí nati

Přeslička rolní – užívá se čaj z nati

Arnika (Prha chlumní) – používá se na obklady nálev z květů

Měsíček zahradní – používá se na obklady nálev z květů

Dub letní – používá se na obklady odvar z kůry

Jitrocel kopinatý – používá se na obklady nálev z listů nebo se přikládají omyté pomačkané listy na rány

Byliny na tento problém