Vysoký krevní tlak (arteriální hypertenze) patří mezi nejčastější kardiovaskulární onemocnění, které může vést k vážnému postižení mnohých životně důležitých orgánů a k jejich selhání. Léčba arteriální hypertenze zaznamenala v posledních několika desítkách let výrazný pokrok, především právě proto, že tímto onemocněním trpí velké množství populace vyspělých států.
Vznik arteriální hypertenze je podmíněn řadou faktorů vnějších i vnitřních (dědičné dispozice, věk, pohlaví, rasa, poruchy metabolismu lipidů, cukrovka, obezita, kouření, stravovací a pohybové návyky) a většinou není hlavní příčina odhalena. Jedná se tedy spíše o kombinaci rizikových faktorů. Základem léčby vysokého krevního tlaku jsou režimová opatření a v případě jejich nedostatečnosti medikamentózní terapie.
Byliny mohou hrát určitou roli v ovlivnění rizikových faktorů, zodpovědných za její vznik a dále mohou zpomalovat některé procesy, které ke vzniku hypertenze vedou. Dále pak mohou ovlivňovat rychlost vzniku následků, plynoucích z této choroby.
Děje se tak na základě ovlivnění metabolických pochodů, podporou cév a orgánů arteriální hypertenze nejvíce trpících. Často je jejich účinek ne zcela objasněn.
Nejčastěji se při léčbě vysokého krevního tlaku užívají tyto byliny:
Jmelí bílé – užívá se čaj z listů nebo lihový extrakt
Hloh ostrotrnný – užívá se čaj z květů a listů nebo lihový extrakt
Chmel otáčivý – užívá se čaj z šištic
Česnek setý – užívá se lihový extrakt nebo se pojídají stroužky česneku
Kozlík lékařský – užívá se lihový extrakt nebo čaj z kořene
Žen-šen – užívá se lihový extrakt z kořene nebo tablety