Zpět na seznam všech bylin

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský roste od 01.08 do 30.09

V textu najdete: Popis byliny, Vnitřní použití, Vnější použití, Sběr a skladování

Popis Ostropestřce mariánského

Ostropestřec mariánský patří do čeledi Hvězdnicovité (Asteraceae).

Ostropestřec mariánský je statná bodlákovitá rostlina, jednoletá až dvouletá, dorůstající výšky až 2 metry. Má přímou žebernatou lodyhu, která se v horní polovině bohatě větví. Lodyžní listy jsou střídavé a poloobjímavé, dolní listy v přízemní růžici jsou přisedlé. Všechny listy jsou podél žilek bíle skvrnité. Jsou laločnaté s trojúhelníkovitými úkrojky a zakončené ostnem. Listy v přízemní růžici jsou krátce řapíkaté, ale jinak podobné listům lodyžním. Na konci lodyhy a jejich větví jsou jednotlivé květní úbory, které mají velikost v průměru až 7 cm. Zákrovní listeny květů odstávají od úboru a jsou opět zakončeny dlouhým ostnem. Květy ostropestřce jsou jen trubkovité, fialové až červené barvy. Ostropestřec kvete od června do září. Plodem jsou nažky s bělavým chmýrem.

Ostropestřec mariánský obsahuje celou řadu účinných látek. Kromě tuků, cukrů a bílkovin, obsahuje zejména důležité flavonolignany, což je komplex látek zvaný jako Silymarin. Silymarin se skládá se Silybinu a Silydiaminu. Dále semena obsahují aminokyseliny, silici a hořčinu. Účinné látky jsou úplně pod osemením, proto se semeno užívá i se slupkou.

Použití

Ostropestřec je prastará léčivá rostlina užívaná v léčitelství již od dávných dob. Semena ostropestřce lze použít zevně, ale spíše vnitřně.

Vnější použití Ostropestřce mariánského

Zevní používání ostropestřce není tak běžné. Zevně se používá v lidovém léčitelství ve formě obkladů nebo koupelí z rozdrcených nažek při bércových vředech, křečových žilách či hemoroidech.

Příprava odvaru pro vnější použití: 1 lžička rozdrcených plodů se povaří ve 250 ml vody po dobu 5 minut. Nechá se vyluhovat 10 minut v uzavřené nádobě a poté se scedí. Odvar se připravuje vždy čerstvý.

Vnitřní použití Ostropestřce mariánského

Vnitřně se používá buď izolovaný komplex látek Silymarin ve formě tablet či kapslí, nebo odvar z celých plodů. Využívá se zejména jako hepatoprotektivum (chrání játra), jelikož komplex účinných látek chrání jaterní buňky před nepříznivými vlivy prostředí. Užívá se jako pomocný prostředek při chronickém onemocnění jater, při cirhóze jater, přetučnění jater, k regeneraci jater u alkoholiků, k regeneraci jater při poškození léky či při rekonvalescenci po žloutence. Také je vhodný u obtíží se žlučníkem, jelikož zvyšuje vylučování žluči.

Příprava odvaru pro vnitřní použití: 1 lžička plodů ostropestřce se povaří ve 250 ml vody po dobu 5 minut. Nechá se vyluhovat 10 minut v uzavřené nádobě. Připravuje se vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Jako doplněk stravy se pije 1 šálek čaje denně.

Sběr a skladování Ostropestřce mariánského

Semena ostropestřce (Cardui Mariae fructus) se sbírají během srpna a září. U nás se ostropestřec mariánský pěstuje na zahradách. Plané rostliny můžeme vzácně nalézt na rumištích a kamenitých stráních. Krátce před dozráním se celé chmýřité úbory ořežou a na suchém, vzdušném místě se uloží k úplnému dozrání. Poté se semena vymlátí z úborů a zbaví se chmýru.

Správně usušená semena jsou bez pachu a mají hořkou chuť. Balí se do papírových obalů. Skladují se na suchém místě, chráněné před světlem a vlhkostí.

Zkušenosti uživatelů s bylinou Ostropestřec mariánský

Máte zkušenost s bylinou Ostropestřec mariánský?

Zlepsuje naladu - Sacramoso (21.08.14)

Chtěla jsem zkusit nějaký detox škodlivin po našem moderním životě a jako dobry „vedlejší účinek“ ostropestřce jsem zjistila, že se mi zlepšila nálada a jsem méně podrážděná. Našla jsem, že jedna pilotní studie udává, že Ostropestřec se úspěšně používá u obscesivně kompulzivních poruch a má podobné účinky, jako Fluoxetine. Což u sebe můžu potvrdit. Jedna kapsle dvakrát denně s jídlem, trvá asi 7 dní než nastoupí uklidňující účinky

na játra - Mirek Sl. (24.11.13)

Já mám s ostropestřcem neboli sylimarinem super zkušenost, doporučila mi ho doktorka na pročištění jater, takže jsem bral Liporacin, což je právě 80ti procentní Sylimarin a spokojenost velká, po měsíci a půl jsem měl mnohem lepší výsledky.

Hemeroidy a ostropestřec - Roman4637 (22.05.13)

Ostropestřec mariánský se dá dobře použít i zevně na hemeroidy. Používal jsem dubovou kůru, gel z dubové kůry atpod. ale ostropestřec zabere okamžitě bez příznaku bolení. Doporučuji.

Přidejte fotku byliny Ostropestřec mariánský

Diskuze o bylinách