Zpět na seznam všech bylin

Pelyněk černobýl

Pelyněk černobýl roste od 01.07 do 30.09

V textu najdete: Popis byliny, Vnitřní použití, Vnější použití, Sběr a skladování

Pelyněk černobýl je plevel, který se často sbírá jako léčivá rostlina. Najdeme ho na většině míst našeho území, roste téměř všude. V léčitelství se používá při poruchách trávicího ústrojí, při dýchacích potížích nebo při nemocech žlučníku.

Ze sušeného, nasekaného pelyňku se vyrábí speciální doutník, se kterým se pohřívají akupunkturní body. Tato stará léčebná technika se nazývá moxa a pochází z Dálného východu. Pelyněk černobýl se uplatnil i v kuchyni, kde se používá jako koření do polévek nebo do různých mas (husa, kachna).

Popis Pelyňku černobýlu

Pelyněk černobýl je vytrvalá, až 150 cm vysoká bylina s větvenými kořeny a se silnými, zřetelně podélně rýhovanými, červenofialovými lodyhami s dření. Listy jsou poloobjímavé, na líci tmavozelené a lysé, na rubu běloplstnaté. Spodní lodyžní ouškaté listy jsou dvakrát peřenodílné, prostřední jen jednoduše peřenodílné a mají špičaté, kopinaté, pilovité nebo celokrajné úkrojky. Hořejší listy jsou nedělené a kopinaté. V konečné laty sestavené načervenalé úbory jsou vejčitě podlouhlé a mají polokulovité, lysé květní lůžko a zákrov z kopinatých, řídce plstnatých, střechovitě se kryjících listenů. Úbory mají téměř válcovité, šikmo přistřižené okrajové květy samičí a obojaké, trubkovité květy terčové. Plody jsou nažky.

Výskyt

Pelyněk se vyskytuje v mírných pásmech celého světa. V Česku je rozšířen po celém území, roste podél cest, na mezích, na náspech, na březích, na rumištích, v křovinách a v okolí lidských sídel. Vyžaduje půdy bohaté na dusík.

Použití

Vnější použití Pelyňku černobýlu

Zevně se pelyněk používá** k léčbě očí, ve formě obkladů k léčbě počínající angíny a jako inhalace **při ušních onemocněních.

Nálev

1 lžičku suché natě pelyňku zalijeme 1/4 l vaříc vody a necháme 5 minut odstát. Při začínající angíně připravíme z nálevu obklady, které přikládáme alespoň 6× denně vždy na 10 minut na krk. Nálevem lze i kloktat, nesmí se však spolknout.

Pelyňková inhalace

V 1 l vody povaříme 3 lžíce pelyňku. Nad párou z horkého odvaru nastavujeme nemocné ucho, aby se uvnitř prohřálo a uvolnilo. Páry z pelyňku pomáhají hojit ušní onemocnění.

Vnitřní použití Pelyňku černobílu

Pelyněk černobýl obsahuje hořčiny (artemisin), silice (thujon, eukaptol, cineol), polysacharidy (inulin), organické kyseliny, třísloviny a slizové látky. Používá se při poruchách trávicího ústrojí, podporuje činnost žaludku, utlumuje hlavně střevní křeče, pomáhá při nemocech žlučníku, zmírňuje menstruační bolesti a pomáhá i při nemocech horních cest dýchacích. Nálev z pelyňku odstraňuje zápach z úst, příznivě ovlivňuje léčbu žloutenky.

V kuchyni našel pelyněk využití jako koření do polévek nebo do různých mas (husa, kachna).

Pelyněk by se měl v jakékoli formě užívat krátkodobě, protože je mírně jedovatý a může způsobit otravu organismu, která se projevuje srdeční aritmií, poklesem krevního tlaku nebo poškozením nervového systému.

Pelyněk by neměly užívat těhotné ženy, protože způsobuje stahy dělohy. Dříve se tato rostlina používala k vyvolání potratu.

Nálev (čaj)

1/2 čajové lžičky suchého pelyňku zalijeme 1/4 l vařící vody, necháme vylouhovat, scedíme a pijeme 1 – 3× denně při výše zmíněných potížích.

Žaludeční čaj

Z 10 g pelyňku (nať), 10 g heřmánku (květ), 40 g máty peprné (list), 10 g kmínu (plod) a 30 g puškvorce (oddenek) připravíme směs. 2 lžičky směsi zalijeme vařící vodou, necháme 15 minut vylouhovat a pijeme 1 – 2 šálky denně.

Sběr a skladování Pelyňku černobýlu

Doba sběru: červenec – září

Sbírá se nať, někdy i list, zřídka kořen. Při sběru odřežeme kvetoucí nať v horní části rostliny. Suší se co nejrychleji ve stínu, pokud použijeme umělé teplo, nesmí teplota přesáhnout 40°C. Skladujeme v nádobách nebo papírových pytlích na stinném a suchém místě. Sesychá v poměru 4:1.

Správně usušená droga má příjemnou aromatickou vůni, slabě hořkou a kořenitou chuť.

Zkušenosti uživatelů s bylinou Pelyněk černobýl

Máte zkušenost s bylinou Pelyněk černobýl?

kokcidioza - Riccardo10 (30.08.14)

,,Babská rada´´ od chovatele slepic ze Šumavy: stáhnout pár listů z lodyhy, v dlani z nich udělat kuličku, tu pak strčit slepici co nejhlouběji do zobáku a do druhého dne prý neví, co je kokcidie. Zajímavé a věřím že i účinné:-)

Přidejte fotku byliny Pelyněk černobýl

Diskuze o bylinách