Zpět na seznam všech bylin

Pelyněk pravý

Pelyněk pravý roste od 01.06 do 31.08

V textu najdete: Popis byliny, Vnitřní použití, Vnější použití, Sběr a skladování

Popis Pelyňku pravého

Pelyněk pravý je zařazen do čeledi Hvězdnicovité (Asteraceae).

Pelyněk je vytrvalá bylina, hořce aromatická a až 120 cm vysoká. Celá rostlina, zejména listy, je stříbrošedě plstnatá. Lodyhy vytváří trsy, jsou silně rozvětvené a v dolní části dřevnaté. Listy přízemní jsou dlouze řepíkaté, 3 krát peřenodílné s úzce kopinatými úkrojky. Lodyžní listy jsou krátce řapíkaté, 2krát nebo jednoduše peřenodílné. Z úžlabí horních listů vyrůstají latovitá květenství drobných kulovitých květních úborů. Květy v úborech jsou žluté a pouze trubkovité. Pelyněk kvete během července a srpna. Plodem je nažka.

Pelyněk pravý obsahuje řadu účinných látek. Zejména silici s hlavní obsahovou složkou Thujonem a Azulenem. Pak obsahuje glykosidní hořčiny Absinthin a Anabsinthin, které společně se silicí vytváří typickou pelyňkovou hořkou chuť. Obsah těchto látek kolísá, největší je v době zralosti.

Použití

Vnější použití Pelyňku pravého


Pelyněk je určený jen k vnitřnímu použití.

Vnitřní použití Pelyňku pravého

Obě hlavní složky, hořčiny a silice, působí na zvýšení vylučování trávicích šťáv, a tím zlepšují trávení a chuť do jídla. Také má účinky antiseptické a uvolňuje křeče trávicí trubice. Je vhodné pelyněk užívat při nechutenství, střevních a žlučníkových kolikách či gastritidě se sníženou kyselostí žaludku. Také ho lze využít při výskytu střevních parazitů (hlístů). Pro své protizánětlivé a povzbuzující účinky je také ho možné použít při chřipce a nachlazení.

Lidové léčitelství doporučuje pelyněk užívat při nepravidelné menstruaci, nespavosti, ke zpevnění dělohy, při zvracení či tuberkulóze. Také doporučuje ho využívat ve formě obkladů z čerstvých rostlin při revmatismu a ekzémech.

Pelyněk se nesmí používat při žaludečních a duodenálních vředech a při vnitřním krvácení. Pro obsah Thujonu se nesmí užívat dlouhodobě, jelikož Thujon je ve vysokých dávkách jedovatý a vyvolává závratě, křeče až bezvědomí, také překrvuje žaludeční sliznici. Nadměrné a trvalé užívání pelyňku může vést k poruchám čití a vědomí. V těhotenství a v období kojení je používání pelyňku také zakázáno.

Užívá se ve formě nálevu. Je součástí některých léčivých čajových směsí, zejména takových, které jsou určené k léčbě poruch trávicích a žlučových cest. Pelyněk je také obvyklou součástí hořkých likérových směsí a vermutu. Také se používá jako koření.

Příprava nálevu pro vnitřní použití: 1 čajová lžička usušené pelyňkové natě se zalije šálkem vařící vody, nechá se vyluhovat v uzavřené nádobě a poté se scedí. Připravuje se vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Pije se před jídlem.

Sběr a skladování Pelyňku pravého

Pelyněk najdeme na kamenitých místech, podél cest, skalnatých stráních, sutích, rumištích, mezích a dalších obdobných místech.

Pelyňková nať (Absinthii herba) se sbírá od června do srpna. Sbírá se vrchní nezdřevnatělá část natě v délce asi 25 – 30 cm. Seřezává se za suchého počasí v polední době, sváže se do svazků a pak se suší. Natě se suší na stinném a vzdušném místě v zavěšených svazcích nebo rozložené v tenké vrstvě na lískách. Je možné je dosušit i na slunci. Pokud se použije umělé teplo, pak teplota nesmí být vyšší než 40°C. Správně usušená pelyňková nať má kořenitý zápach a silně kořenitou a hořkou chuť.

Usušený pelyněk se balí do papírových obalů. Uchovává se na suchém místě, chráněném před světlem.

Po usušení pelyňku je nutné lísky nebo jiný podklad, na kterém byl pelyněk sušen, pořádně vyčistit, aby hořkost pelyňku neznehodnotila jinou bylinu.

Máte zkušenost s bylinou Pelyněk pravý?

Přidejte fotku byliny Pelyněk pravý

Diskuze o bylinách