Zpět na seznam všech bylin

Podběl lékařský

Podběl lékařský roste od 01.05 do 31.07

V textu najdete: Popis byliny, Vnitřní použití, Vnější použití, Sběr a skladování

Popis Podbělu lékařského

Podběl lékařský je zařazen do čeledi Hvězdnicovité (Asteraceae).

Podběl je vytrvalá bylina. Rychle se rozrůstá výběžkatými oddenky. Z jedněch oddenkových pupenů na jaře vyrůstají květonosné stvoly. Z druhých oddenkových pupenů po odkvětu vyrůstají listy. Stvoly jsou 5 – 15 cm vysoké, vlnaté a porostlé šupinami. Jsou zakončeny jednotlivými květy. Květní úbory mají samčí trubkovité květy uspořádané v terči a samičí květy jazykové na okrajích. Obojí květy, samčí i samičí, mají jasně žlutou barvu. Podběl kvete v březnu a v dubnu. Plodem je ochmýřená nažka.

Podběl obsahuje mnoho účinných látek. Květy obsahují hodně slizovitých látek, dále pak flavonoidy, silici, hořčinu, třísloviny, inulín, karotenoidy a pyrrolizidinové alkaloidy. Listy obsahují také sliz, třísloviny a stejné alkaloidy jako květy. Pyrrolizidinové alkaloidy jsou toxické ve vyšších dávkách.

Rodové jméno „Tussilago“ je z latinského „tussi“, což znamená kašel, a z „ago“, což vyjadřuje hnát, odhánět. Druhové jméno „farfara“ souvisí s latinským „far“, což znamená mouka, zřejmě pro plstnatění na rubu listů.

Použití

Podběl lékařský byl v léčitelství známý již v době Hippokratově jako prostředek na tišení suchého kašle. Dnes se používá jak k vnitřnímu, tak k vnějšímu použití.

Vnější použití Podbělu lékařského

Zevně lze podběl použít v nálevu ve formě obkladů na vředy, špatně se hojící rány, ekzémy či při zánětu žil. Působí protizánětlivě, podporuje epitelizaci tkání a urychluje hojení ran. Zajímavé využití mají listy čerstvé v lidovém léčitelství při revmatismu, bolestech kloubů, dně či artrózách.

Příprava obkladů z čerstvých listů: Z čerstvých listů odstraňte řapíky, důkladně je omyjte ve studené vodě a ve dvou vrstvách jimi obložte kloub. Přikládejte vždy vrchní, zelenou stranou. Pak je zajistěte obinadlem a obalte na několik hodin vlněným šátkem.

Vnitřní použití Podbělu lékařského

Hlavní využití podbělu, jak květů, tak listů, je léčba kašle a zahlenění. Pro značný obsah slizovitých látek dobře uvolňuje hleny z dýchacích cest. Podběl se užívá v nálevu. Je součástí řady léčivých čajových směsí proti kašli a nachlazení. Je vhodné ho užívat při onemocnění horních cest dýchacích a nachlazení spojených se zahleněním.

Podběl, vzhledem k obsahu pyrrolizidinových alkaloidů, nesmí být užíván ženami v období těhotenství a kojení, také by neměl být podáván dětem. V čajových směsích, kde podběl tvoří zhruba 15% podíl, by neměl být jakkoliv nebezpečný. I přesto, že obsah alkaloidů není vysoký, nedoporučuje se užívat podběl dlouhodobě a ve vysokých dávkách. Maximální doba užívání v roce je 4 – 6 týdnů.

Příprava nálevu pro použití při nachlazení a onemocnění horních cest dýchacích: 1 polévková lžíce sušených podbělových květů se zalije 500 ml vařící vody, nechá se 10 minut vyluhovat a poté se scedí. Připravuje se vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Je dobré čaj osladit medem.

Sběr a skladování Podbělu lékařského

Podběl lékařský je hojný na vlhkých půdách, na březích potoků, podél cest, v lomech, v příkopech či na náspech.

Květy podbělu (Farfarae flos) se sbírají časně zjara, po jejich rozkvětu, vždy za suchého počasí. Suší se rychle ve stínu na lískách ve vrstvě do 5 cm nebo umělým teplem do 40°C. Podbělové květy schnou velmi dobře. Květy zahnědlé nebo odkvétající květy s chmýřím se nesbírají, případně se během sušení odstraňují. Také není dobré sbírat květy příliš rozkvetlé, protože se po usušení brzy rozpadají. Správně usušený květ se musí zanechat přirozeně žlutou barvu, je bez zápachu a má nahořklou chuť.

Podbělové listy (Farfarae folium) se sbírají po odkvětu od května do července, vždy za suchého počasí. V malém množství se listy suší na stinném místě v průvanu ve velmi nízké vrstvě na lískách. Je vhodné je předsušit na slunci. Nejlepší je pokládat list vedle listu lícem dolů, aby plstnatá rubová strana byla směrem nahoru a lépe vysychala. Také je dobré je usušit navlečené na niti či tenkém drátku. Pokud je listů větší množství, pak se pomačkají a suší se v načechrané vrstvě za občasného obracení umělým teplem do teploty 35°C. Správně usušený list si zanechává zelenou barvu, není tmavý a zápach i chuť je stejný jako u květů.

Usušené květy i listy se balí do papírových obalů. Skladují se na suchém místě, chráněném před světlem a vlhkostí.

Máte zkušenost s bylinou Podběl lékařský?

Přidejte fotku byliny Podběl lékařský

Diskuze o bylinách