Zpět na seznam všech bylin

Přeslička rolní

Přeslička rolní roste od 01.06 do 30.09

V textu najdete: Popis byliny, Vnitřní použití, Vnější použití, Sběr a skladování


Popis Přesličky rolní

Přeslička rolní patří do čeledi Přesličkovité (Equisetaceae).

Přeslička rolní je velmi hojná, výtrusná, vytrvalá rostlina dorůstající výšky 15 – 70 cm. Má plazivý, čárkovaný, černohnědý, plazivý oddenek, který je hluboko zarostlý pod zemí. Z tohoto oddenku každým rokem vyrůstají lodyhy dvou typů. Nejprve vyrůstají plodné lodyhy jarní a později zelené letní. Jarní lodyhy odumírají ještě před vznikem lodyh letních. Plodné jarní lodyhy jsou pleťově bíle až červenohnědě zbarvené, 10 – 30 cm vysoké, příčně článkované a zakončené válcovitým kláskem – plodní šišticí. Tyto lodyhy vyrůstají v březnu a v dubnu. Po vysypání výtrusů brzy odumírají a jsou nahrazeny letními zelenými lodyhami. Výtrusy plně dozrávají v dubnu a v květnu. Letní lodyhy jsou mnohem vyšší než lodyhy jarní, dorůstají výšky až 70 cm. Jsou zelené, přeslenitě větvené a výrazně rýhované.

Rodový název přesličky je odvozen z latinského „equus“, což znamená kůň, a „seta“, což znamená chvost.

Přeslička rolní obsahuje celou řadu účinných látek. Obsahuje zejména kyselinu křemičitou, flavonoidy, saponiny, minerální látky a organické kyseliny.

Použití

Přeslička byla oblíbená již v antickém léčitelství. Je vhodná jak vnějšímu, tak k vnitřnímu použití.

Vnější použití Přesličky rolní

Zevně je přeslička ve formě odvaru vhodná na koupele a obklady k hojení vředů a špatně se hojících ran. Dále pak na kloktání a výplachy dutiny ústní a hrdla při zánětech mandlí a dásní, také ji lze použít k výplachu nosu při krvácení. Také lze přesličkový odvar použít na zastavení jemných povrchových krvácení.

Příprava odvaru pro vnější použití: 2 polévkové lžíce sušené přesličkové natě se zalijí 1 litrem vody, povaří se 2 minuty, poté se nechá vyluhovat po dobu 10 minut v uzavřené nádobě a pak se scedí. Připravuje se vždy čerstvý. Pro výplachy nosu se používá odvar vždy vychladlý.

Vnitřní použití Přesličky rolní

Vnitřně se přeslička používá ve formě odvaru zejména pro svůj močopudný a desinfekční účinek. Přesličková nať je součástí celé řady léčivých čajových směsí. Přesličkový čaj zvyšuje vylučování moči, užívá se při zánětech močového měchýře a močových cest či při močových kamenech. Je vhodné ji použít také jako antisklerotikum (proti kornatění cév). V určitých případech je dobrá jako pomocný prostředek omezující pocení při tuberkulóze.

Důležitou úlohu hraje kyselina křemičitá, která chrání epitel močových cest před tvorbou povlaku z rozkladných látek pocházejících z moče, čímž se předchází vzniku močových kamenů. Také tato kyselina napomáhá hojit poškozená místa v tkáních, například v cévní stěně či plicích.

Příprava odvaru pro vnitřní použití: 1 čajová lžička se povaří 2 minuty ve 250 ml vody. Nechá se vyluhovat 10 minut v uzavřené nádobě a poté se přecedí. Přesličkový čaj se pije 2 – 3 krát denně. Připravuje se vždy čerstvý, bezprostředně před požitím.

Sběr a skladování Přesličky rolní

Nať přesličky (Equiseti herba) se sbírá od června do září. Sbírá se nať zelená, což jsou letní, větvené lodyhy. Přesličku najdeme na vlhkých a písčitých místech, jako jsou náspy, pole, podél cest, břehy či louky. Při sběru nesmíme zaměnit Přesličku rolní s jinými druhy přesliček, například s Přesličkou lesní (Equisetum silvaticum L.), s Přesličkou mokřadní (Equisetum limosum L.) nebo s Přesličkou bahenní (Equisetum balustre Ehrh.).

Přesličková nať se suší rychle na stinném místě, nejlépe v průvanu. Je dobré ji předsušit na slunci, jelikož dlouhé sušení může způsobit, že předčasně usušené tenké větévky opadávají. Pokud se použije teplo umělé, neměla by teplota překročit 60°C. Přeslička se suší v tenké vrstvě a opatrně se převrací, aby se nepolámala.

Správně usušená přesličková nať si zanechává svojí svěží zelenou barvu. Nedosušená nebo špatným způsobem usušená nať tmavne a následně může plesnivět. Je téměř bez pachu a chuti, při žvýkání vrže mezi zuby.

Usušená přeslička se snadno drolí, proto je třeba s ní zacházet opatrně. Balí do papírových či jutových obalů. Skladuje se na suchých místech, chráněných před světlem.

Máte zkušenost s bylinou Přeslička rolní?

Přidejte fotku byliny Přeslička rolní

Diskuze o bylinách