Zpět na seznam všech bylin

Prvosenka jarní

Prvosenka jarní roste od 01.02 do 31.08

V textu najdete: Popis byliny, Vnitřní použití, Vnější použití, Sběr a skladování

Popis rostliny Prvosenky jarní

Prvosenka jarní patří do čeledi Prvosenkovité (Primulaceae).

Prvosenka je vytrvalá bylina, až 30 cm vysoká. Má krátký válcovitý oddenek s četnými kořínky. Listy vyrůstají přímo z oddenku. Jsou vejčité až podlouhle vejčité, s okrajem vroubkovaným, v mládí podvinutým. Na rubu jsou listy chmýřité, mají vyvstalé nervy. Z oddenku také přímo vyrůstá stvol, který je žláznatý, pýřitý a zakončený jednoduchým okolíkem květů. Květy mají nažloutle zelený, nafoukle trubkovitý kalich, dlouhou květní stopku, korunu žloutkově žlutou, dlouze trubkovitou a nahoře zvonkovitě rozšířenou, na spodině s oranžovými skvrnami. Petrklíč kvete během dubna a května. Plodem je tobolka.

Obě bylinné části obsahují zejména saponiny. Saponiny mají silný hemolytický účinek. Obsah saponinů během vegetačního období dosahuje dvakrát maxima, nejprve v období kvetení a pak na podzim, tomu je také uzpůsobeno období sběru prvosenkových oddenků. Také obsahují glykosidy Primulaverin a Primaverin, které působí společně se saponiny na uvolňování hlenů z dýchacích cest. Na účinné látky je bohatší oddenek. Květy obsahují navíc silici.

Použití

Vnější použití Prvosenky jarní

Použití Prvosenky jarní je jen vnitřní.

Vnitřní použití Prvosenky jarní

Hlavním využitím prvosenky je uvolnění hlenů a tím usnadnění odkašlávání. Využívá se v nálevu. Je součástí řady léčivých čajových směsí a extrakty s prvosenky jsou součástí řady léčivých přípravků určených právě k tomuto účelu. Užívá se při zánětech horních cest dýchacích, při akutní a chronické bronchitidě, při chřipce či prochladnutí.

Příprava nálevu pro vnitřní použití: vezme se 10 gramů usušených prvosenkových květů nebo 1 polévková lžíce usušeného řezaného kořene a zalije se dvěma šálky vařící vody, nechá se vyluhovat v uzavřené nádobě a poté se scedí. Připravuje se vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Pije se jeden až dva šálky denně při onemocnění dýchacích cest spojených se zahleněním.

V lidovém léčitelství se petrklíč doporučuje při závratích, srdeční slabosti, dně či ledvinových kamenech.

Sběr a skladování Prvosenky jarní

Prvosenku najdeme na slunných, vlhkých lukách, lesních pasekách či slunných stráních a dalších podobných místech.

Prvosenkové květy se sbírají v dubnu a v květnu, v období jejich plného rozkvětu. Musí se sušit velmi rychle na stinném a vzdušném místě, aby si zachovaly přirozenou barvu. Pokud se použije umělé teplo, pak do teploty 40°C. Správně usušený květ si zachovává přirozenou žlutou barvu, má slabě medovou vůni a nasládlou chuť. Nesprávně usušené květy mění barvu, zelenají a hnědnou, a tak ztrácí na účinnosti.

Oddenek s kořínky se sbírá buď brzy na jaře, v únoru a březnu, kdy začíná vegetační období petrklíče, nebo se sbírají na začátku léta a v srpnu, kdy naopak vegetační období končí. Po důkladném omytí studenou vodou a odstranění nadzemních částí, se suší rychle ve stínu nebo umělým teplem do teploty 40°C. Čerstvé oddenky jsou bez zápachu, usušením získávají charakteristickou anýzovou vůni a odporně škrablavou slizovitou chuť. Správně usušený oddenek má světle hnědou barvu a charakteristicky voní.

Listy se sbírají o době kvetení, tedy během dubna a května. Suší se rychle na stinném místě v tenkých vrstvách do 5 cm.

Všechny rostlinné části se balí do papírových obalů. Uchovávají se na suchém místě, chráněném před světlem a vlhkostí.

Lidové názvy

Máte zkušenost s bylinou Prvosenka jarní?

Přidejte fotku byliny Prvosenka jarní

Diskuze o bylinách