Zpět na seznam všech bylin

Růže šípková

Růže šípková roste od 01.09 do 31.10

V textu najdete: Popis byliny, Vnitřní použití, Vnější použití, Sběr a skladování

Popis Růže šípkové

Růže šípková patří do čeledi Růžovité (Rosaceae).

Šípková růže je trnitý bohatě větvený keř, dorůstající výšky až 3 metry s každoročními prutovitými výhonky. Listy jsou lichozpeřené, poskládané z ostře pilovitých, vejčitých lístků. Květy jsou růžové až bílé barvy, mají baňkovitou číšku s pěti kališními ušty, se kterými se střídá 5 dvoulaločných, lehce opadavých korunních plátků. Šípek kvete v červnu a začátkem července. Plody jsou šípky, mají vejčitý tvar a po dozrání jsou červené. Uvnitř šípků jsou tvrdé, špičatě vejčité, světle hnědé a ochlupené nažky.

Hlavní obsahovou látkou šípků je vitamín C. Čerstvé šípky ho obsahují 0,5 – 1,7 %, a usušené ho obsahují 10 – 20 %. Obsah vitamínu C stoupá až do počátku zralosti plodů, kdy jsou plně vybarvené a tvrdé. V období plné zralosti obsah vitamínu C začne klesat a neustále se snižuje. Také kolísá podle stanoviště a počasí. U šípků předčasně natrhaných, ač zdánlivě dozrávají, obsah vitamínu C nestoupá, ale klesá stejně jako při skladování, při kterém obsah vitamínu C poklesne za rok o 50 %.

Dále šípky obsahují hlavně karoteny, vitamín B1 a B2, třísloviny, různé organické kyseliny, sacharidy a slizové látky.

Použití

Šípky a přípravky z nich se používaly již v antických dobách, objevily se i ve středověkých herbářích. Dnes se šípky využívají k vnitřnímu použití.

Vnější použití Růže šípkové

Tato bylina nemá vnější použití.

Vnitřní použití Růže šípkové

Šípky jsou bohatým zdrojem vitamínů a dalších účinných látek. Jsou jedním z nejbohatších zdrojů vitamínu C. Vitamín C působí proti krvácení z dásní a dalším krvácivým stavům, ale má však svůj obecný význam. Je nedílnou součástí procesů v organismu a s jeho pomocí se posiluje imunita a přirozená odolnost organismu proti infekcím. Šípky jsou účinné při zánětech horních cest dýchacích. Také při zánětech dolních močových cest, jelikož působí močopudně. Také má účinky potopudné. Pro obsah pektinů jsou dobré proti zácpě.

Šípky se užívají v nálevu, ale jsou zejména součástí mnoha léčivých čajových směsí a jiných čajovin. Velmi častá je kombinace šípku s ibiškem.

Příprava nálevu pro vnitřní použití: přibližně 10 gramů rozdrcených šípků se nechá vyluhovat 1 hodinu v 500 ml studené vody, pak se přivede k varu a nechá se luhovat dalších 15 minut. Poté se scedí. Jelikož šípky obsahují uvnitř na semenech velké množství chloupků je nutné šípkový čaj přecedit přes husté plátno.

Pokud se použijí šípky půlené a zbavené semen, pak se 1 čajová lžička sušených plodů zalije 250 ml vařící vody, nechá se vyluhovat v přikryté nádobě 10 – 15 minut a poté se scedí. Šípkový čaj je možné přisladit. Připravuje se vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.

Užívají se buď šípky celé, rozdrcené nebo šípky půlené a zbavené semen. Při odstraňování semen ze šípků způsobují chloupky svědění kůže, kterému lze předejít, potřou–li se ruce občas pálenou magnézií.

Šípkové plody jsou také oblíbené k přípravě marmelád, domácích vín a likérů.

Sběr a skladování Růže šípkové

Šípky se sbírají v září a počátkem října za suchého a slunného počasí, jakmile začnou zrát. Šípkové keře najdeme podél lesních a polních cest, na stráních, mezích, březích a na dalších obdobných místech.

Šípky se suší co nejrychleji na dobře větraném místě a v tenké vrstvě. Nejlepší je sušit šípky na sítech, kde k nim může vzduch proudit ze všech stran. Dosušují se umělým teplem do teploty 60°C. Vyšší teploty jsou nevhodné, protože se při nich šípky připalují a černají, a takovéto šípky je nutné ze sběru odstranit. Sušení se urychluje namáčknutím plodu.

Správně usušené šípkové plody si zachovávají červenou barvu a při zmáčknutí praskají. Mají slabý charakteristický zápach, sladkokyselou svíravou chuť. Balí se do jutových nebo síťovaných obalů. Uchovávají se na místě suchém, chráněném před světlem a vlhkostí. Kvalita usušených šípků závisí na době sběru, úpravě a uchovávání.

Máte zkušenost s bylinou Růže šípková?

Přidejte fotku byliny Růže šípková

Diskuze o bylinách