Zpět na seznam všech bylin

Smetanka lékařská

Smetanka lékařská roste od 01.03 do 31.10

V textu najdete: Popis byliny, Vnitřní použití, Vnější použití, Sběr a skladování

Popis Smetánky lékařské

Smetánka lékařská je zařazena do čeledi Hvězdnicovité (Asteraceae).

Pampeliška je velmi rozšířená vytrvalá bylina s vřetenovitým, mléčnatým kořenem a vícehlavým oddenkem. Z oddenku vyrůstá růžice přízemních listů, z jejíhož středu vyrůstají lysé, duté stvoly zakončené žlutými květními úbory. Listy jsou podlouhle kopinaté, s okrajem hrubě kracovitým, zvolna se zužují v řapík a jsou jemně chloupkaté. Květní úbory na konci stvolu mají přibližně 200 jazykovitých obojakých květů, hustě směstnaných na květním lůžku. Pampeliška kvete od jara do podzimu. Plodem je nažka s chmýrem. Celá rostlina je prostoupena ve všech částech mléčnicemi a při utržení roní bílou, hořkou šťávu.

Smetánka obsahuje široký komplex účinných látek. Obsahuje hořčiny Taraxin a Taraxasterin, třísloviny, inulín jakožto zásobní látku, soli sodíku, draslíku, manganu, síry, kyseliny křemičité a fosforu, vitamíny A, B, C, D, fytosteroly či fruktózu. Obsah inulínu v kořeni je kolísavý, nejvyšší je na podzim, obsah Taraxinu stoupá v červenci a v srpnu.

Použití

Smetánka byla v léčitelství používána již v antických dobách. Staří Řekové používali mléko z pampelišek proti pihám a žlutým skvrnám na kůži, a také k léčbě očních zánětů, dále se používalo proti slabosti a únavě.

Dnes se smetánka používá zejména k vnitřnímu užívání.


Vnější použití Smetánky lékařské


Zevně se smetánka prakticky nepoužívá. Její extrakt je možné použít k léčbě ekzémů.

Vnitřní použití Smetánky lékařské

Smetánka povzbuzuje trávicí orgány a podporuje sekreci trávicích šťáv. Také působí močopudně a podporuje tvorbu a sekreci žluči a žaludečních kyselin. Příznivě ovlivňuje také činnost jater a ledvin.

Smetánka se používá nejčastěji ve formě odvaru. Je součástí celé řady léčivých čajových směsí. Užívá se při špatné kontrakci a vyprazdňování žlučníku, při zánětech žlučníku a žlučníkových kamenech, jako amarum při nedostatečné tvorbě žaludečních kyseliny a trávicích šťáv, také při zánětech žaludeční sliznice, zánětech močových cest, snížené tvorbě moči a ledvinových kamenech, při špatném zažívání spojeném se zácpou a špatné funkci zažívadel. Je výborná jako posilovač celkové látkové výměny organismu. Využívá se také ke snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů v krvi.

Příprava odvaru pro vnitřní použití: 2 čajové lžičky usušeného, řezaného smetánkového kořene se zalije šálkem vody, nechá se povařit přibližně 2 minuty, nechá se vyluhovat 10 – 15 minut v uzavřené nádobě a poté se scedí. Připravuje se vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Pije se 2 – 4 krát denně.

Někdy se používá i šťáva z čerstvého kořene, podává se 4 krát denně, po 1 – 2 čajových lžičkách. Čerstvé listy je doporučováno užívat při chorobách látkové výměny.

Mladé pampeliškové listy, které ještě neobsahují hořké mléko, jsou výbornou zeleninou do jarních salátů, jako hodnotný zdroj vitamínu C. Pražené pampeliškové kořeny lze použít jako náhražku kávy stejně jako kořeny čekanky. Z rozkvetlých pampeliškových úborů se dá připravit dobrý pampeliškový med.

Sběr a skladování Smetánky lékařské

Smetánku lékařskou nejdeme na lukách, pastvinách, mezích či v zahradách. Prakticky lze říci, že téměř všude.

Smetánkový list (Taraxaci folium) se sbírá od května do října. Suší se na stinném a větraném místě v načechrané vrstvě do 5 cm. Může se sušit i na slunci, jelikož je prostoupen mléčnicemi a tak schne pomaleji. Během sušení se několikrát listy obracejí. Správně usušený pampeliškový list si zachovává svěží zelenou barvu, nesmí být tmavý. Usušené listy se balí do papírových obalů a skladují se na suchém místě, chráněném před světlem a vlhkostí.

Kořen smetánky (Taraxaci radix) se sbírá buď před rozkvětem byliny, což je v březnu nebo v dubnu, nebo na konci vegetačního období v srpnu a v září. Po důkladném omytí s odkapání se suší umělým teplem do teploty 50°C. Správně usušený pampeliškový kořen je na lomu bílý,láme se s praskotem, je bez zápachu a má slabě nahořklou chuť. Nesprávně usušený kořen snadno plesniví a je ohebný. Usušené kořeny se balí se pevných papírových nebo polypropylenových obalů, uchovávají se na suchém místě, chráněném před světlem a vlhkostí.

Máte zkušenost s bylinou Smetanka lékařská?

Přidejte fotku byliny Smetanka lékařská

Diskuze o bylinách