Zpět na seznam všech bylin

Světlík lékařský

Světlík lékařský roste od 01.07 do 30.09

V textu najdete: Popis byliny, Vnitřní použití, Vnější použití, Sběr a skladování

Světlík lékařský je jednoletá, polocizopasná bylina s nachovými květy. Ve starých herbářích je uváděn jen ojediněle, Kneipp ho doporučuje jako žaludeční lék a zevně odvar ze světlíku k očním koupelím. Toto použití je v lidovém léčitelství dodnes velmi rozšířené. V 70. letech se v západních zemích dostal do prodeje přípravek Televisan, který měl odstranit únavu očí po sledování televizních programů a jeho součástí byl i výtažek ze světlíku lékařského.

Popis Světlíku lékařského

Světlík lékařský je jednoletá bylina dorůstající do výšky 20 až 50 cm. Lodyha je přímá nebo vystoupavá, jednoduchá nebo větvená, lysá nebo chlupatá. Listy jsou křižmostojné, přisedlé, s podlouhlými, vejčitými až okrouhlými, lysými štětinkatými až žláznatým, zubatými čepelemi. Květy jsou ve vrcholových klasovitých hroznech v paždí střídavých listenů. Květy jsou obojaké, souměrné, se srostlými obaly. Kalich je zvonkovitý a koruna dvoupyská, bílá, světle fialová až nachově, tmavofialově proužkovaná a žlutě skvrnitá. Tyčinky jsou dvoumocné. Semeník je svrchní, ze dvou plodolistů a dvoupouzdrý. Plodem je pouzdrosečná tobolka, pukající dvěma nestejnými chlopněmi, s četnými droboučkými, podélně ztřásněnými semeny.

Světlík můžeme zaměnit s ostatními velmi podobnými druhy, které ovšem lidové léčitelství nerozlišuje a běžně používá.

Výskyt

Světlík je rozšířený hlavně ve Střední Evropě po Ural, do Jižní Francie, na sever Itálie a do střední části Balkánu. V Česku se dříve vyskytoval téměř po celém území, v poslední 30-ti letech však začal ubývat a dnes roste jen na určitých místech. Nejčastěji roste v podhorském a horském pásmu, můžeme ho ale najít i v nížinách na krátkostébelných loukách, vřesovištích a na pastvinách. Světlík potřebuje písčitou až hlinitou, středně výživnou, slabě kyselou půdu.

Použití

Vnější použití Světlíku lékařského

Zevně se světlík využívá k přípravě obkladů na hnisavé rány a k výpachu očí.

Smíšené kapání

1 lžičku kmínu, 1 lžičku rozemleté sušené natě světlíku, 1 lžičku rozdrcených sušených listů jitrocele a 1 lžičku rozemletých květů chrpy povaříme v 1/4 l vody a necháme 24 hodin vylouhovat. Připravíme obklad, který přikládáme několikrát denně na slzící oko. Výluh uchováváme v chladu.

Světlíkové obklady

1 lžičku světlíku a špetku heřmánku spaříme ve 1/4 l vody a necháme 15 minut vylouhovat. Z výluhu připravujeme obklady, které přikládáme na oči.

Parní koupel očí

Smícháme 1 1/2 lžíce květu bezu černého, 1 lžíci heřmánku, 1 lžíci světlíku, 1 lžíci kozlíku a 1/2 lžíci sporýše a směs spaříme 1/2 l vařícího bílého vína. Zavřeme oči a páru z bylinek na ně necháme působit.

Vnitřní použití Světlíku lékařského

Světlík obsahuje tříslovinu, iridoidní glykosid aukubin, hořčiny, trochu kumarínu, silici, flavonoidy, oleje, soli mědi, soli hořčíku a kyselinu kávovou. Světlík působí protizánětlivě a svíravě, používá se proto hlavně při léčbě onemocnění očí jako je zánět spojivek, světloplachost, mokvající ekzém kolem očí nebo při slzení očí. Dále se užívá při kataru průdušek, zánětu horních cest dýchacích a proti zahlenění. Pomáhá při poruchách trávícího ústrojí, podporuje trávení a chuť k jídlu.

Nálev (čaj)

1 lžičku řezané nati zalijeme šálkem vařící vody a necháme 1/2 louhovat. Pijeme vlažný po doušcích, 3 šálky denně při očních chorobách.

Odvar (čaj)

2 lžičky řezané suché nati necháme povařit v 1/4 l vody, necháme 15 minut vylouhovat, scedíme a pijeme při očních chorobách, katarech dýchacích cest a nechutenství.

Směs na hemeroidy

Z 15 g kopřivy, 10 g smetánky (pampelišky), 30 g natě žebříčku a 30g natě jablečníku připravíme směs. 1 lžičku směsi zalijeme 1/4 l vařící vody, necháme 10 minut vylouhovat, přecedíme a pijeme 2 až 3× denně pomalu po doušcích.

Sběr a skladování Světlíku lékařského

Doba sběru: červenec – září

Sbírá se kvetoucí nať. Suší se ve stínu v tenkých vrstvách nebo zavěšená ve svazečcích, pokud nať sušíme uměle, což je u světlíku lepší, teplota nesmí přesáhnout 40°C. Usušenou drogu uchováváme v uzavřených nádobách na stinném a suchém místě. Sesychá v poměru 4:1.

Dobře usušená droga si zachová přirozenou barvu, ztratí však patrný slabě kořeněný pach, chutná hořce a mírně slaně.

Máte zkušenost s bylinou Světlík lékařský?

Přidejte fotku byliny Světlík lékařský

Diskuze o bylinách