Zpět na seznam všech bylin

Třapatka nachová

Třapatka nachová roste od 01.05 do 15.11

V textu najdete: Popis byliny, Vnitřní použití, Vnější použití, Sběr a skladování

Popis Třapatky nachové

Třapatka nachová je zařazena do čeledi Hvězdnicovité (Asteraceae).

Třapatka je vytrvalá až 1 metr vysoká bylina. Lodyhu má přímou a drsnatě chlupatou. Řapíkaté listy jsou kopinatě vejčité, drsnatě chlupaté a na okraji pilovité. Jednotlivé květní úbory jsou na koncích lodyh. Jsou složeny z jazykových, nachových květů okrajových a z trubkovitých hnědých květů umístěných na květním lůžku. Střední květy jsou pichlavé, z čehož je odvozeno rodové jméno rostliny. Je odvozeno z řeckého „echinos“, což znamená ježek. Echinacea kvete od července do září.

Echinacea obsahuje silice, pyrrolizidinové alkaloidy, estery organických kyselin, třísloviny, alifatické amidy a isobutylamidy.

Použití

Echinacea byla tradiční léčivou rostlinou využívanou také severoamerickými indiány. Při bolestech žvýkali kořen Echinacea, na rány přikládali listy a šťávou léčily hadí uštknutí. Do Evropy se echinacea dostala v 17. století, v přírodě však nezdomácněla, pěstuje se v zahradách a v parcích. Svou krásou patří mezi nejdekorativnější rostliny.

Dnes se třapatka používá také pro vnější i vnitřní použití. Její nejdůležitější a mimořádnou vlastností je to, že podporuje odolnost organismu vůči nemocem. Kromě stimulačního účinku na imunitu má také účinky protizánětlivé.

Nejvíce účinný a také nejpoužívanější částí je třapatkový kořen, méně se pak uplatňují nať a květ. Echinacea je výborná bylina, ale dávkovat se musí opatrně, jelikož má silné působení. Neměly by jí užívat těhotné a kojící ženy. Echinacea se dá také koupit ve formě tinktur, sirupů, mastí a je součástí řady léčivých čajových směsí.

Příprava tinktury: 100 gramů čerstvého kořene se maceruje po dobu 7 dnů v 500 ml 60 % lihu.

Vnější použití Třapatky nachové

Zevně lze třapatku použít ve formě tinktury, masti, nálevu či odvaru na špatně se hojící rány, zánětlivá kožní onemocnění, proleženiny, ekzémy, popáleniny či křečové žíly.

Vnitřní použití Třapatky nachové

Vnitřně se třapatka používá ve formě čaje, tinktury či sirupu, také bývá součástí řady potravních doplňků. Echinacea znatelně podporuje činnost bílých krvinek a tím stimuluje imunitu organismu, tedy zvyšuje odolnost organismu vůči nemocem. Používá se jako podpůrný prostředek při léčbě onemocnění z nachlazení a infekcích dýchacích a močových cest. Ke stejnému účelu jí lze použít i preventivně.

Třapatku lze dále využít při chronických zánětech kloubů, žaludečních vředech, prostatických potížích či alergických projevech.

Dnes je předmětem zkoumání i její potenciální protinádorové působení. Bývá doporučována také pacientům, kteří podstupují léčbu chemoterapeutiky nebo ozařováním, pro její příznivé působení na bílé krvinky, které jsou těmito léčebnými metodami méně či více likvidovány.

Sběr a skladování Třapatky nachové

Třapatka se pěstuje v našich zahradách. Kořeny (Echinaceae radix) se sbírají na podzim z 3 až 4 letých rostlin. Nať (Echinaceae herba) a květ (Echinaceae flos) v období květu.

Kořeny se suší nejlépe umělým teplem do teploty 45°C. Květy a natě se suší na stinném a vzdušném místě v tenkých vrstvách.

Usušené části rostlin se balí do pevných papírových obalů, skladují se na suchém místě, chráněném před světlem a vlhkostí.

Zkušenosti uživatelů s bylinou Třapatka nachová

Máte zkušenost s bylinou Třapatka nachová?

vřele doporučuji - Vanada (11.08.16)

Už třetím rokem dělám každý červenec lihovou tinkturu z této skvělé byliny.
Nakopu, umyji a usuším kořen, list a i pár pichlavých koulí. Kořeny pak nakrájím,
listy rozmělním, koule nastříhám a vše zaliji 80% lihem. Pevně zašroubuji.
Dám do tmavé sklenice do skříně na 14dnů.
Pak vše přes síto přeliji do nosného skla, a zbytek bylin přepasíruji přes
plátěný ubrousek. Vzniklou tinkturu máme ve špajzu a dáváme si 5kapek každé ráno
do čaje. Leden a únor si dáváme pauzu. Od té doby nevím co je to jarní únava,
ani jakákoliv viróza.
Syn pracuje v kolektivu lidí, kteří vždy z jara něco skolí, a on nic.
Je to opravdu suprová bylina.

Léčba rýmy třapatkou nachovou - Hopsanda (29.03.11)

Dobrý den,

Echinaceu jsem zatím užívala v podobě kapek, které mi velmi pomohly s rýmou a nyní jsem si koupila nadrcenou třapatku, ze které chci udělat nálev nebo čaj. Jinak je to velmi účinná a moje oblíbená bylinka, dá se užívat celoročně a opravdu pomáhá.

Užívání tinktury - vašek (28.10.09)

Echinaceu jsem si zasadil doma na zahradě a až druhým rokem vyrostla i s květy .Ze 140g květů a 0,5litru 60% lihu jsem vylouhoval tinkturu .Užívám kávovou lžičku 1 krát denně při prvních příznacích nachlazení nebo bolesti v krku .Poprvé před třemi měsíci a účinek mě mile překvapil . Většinou stačí 3 až 4 lžičky a jsem fit . S nachlazením mám problémy už mnoho let a echinacea opravdu zabrala .

Přidejte fotku byliny Třapatka nachová

Diskuze o bylinách